Yunanistan'da Orman Yangını: 50 Ölü!

Yunanistan başgösteren orman yangınları en az 50 kişinin ölümüne yol açtı.

Atina’ya 40 km mesafedeki bölgede ortaya çıkan ve nedeni henüz bilinmeyen yangın kısa sürede yayıldı. Bölgedeki köylerde insanların ev veya otomobillerinde sıkışıp kaldığı ve yaşamını yitirdiği bildiriliyor.

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, olayda kundaklama ihtimali üzerinde durduklarını belirttti. Hava sıcaklığının 40 dereceye ulaştığı Yunanistan’daki bu korkunç yangında dev duman tabakaları, başkent Atina’da da hissedilmeye başladı ve güneşin kararmaya başladığı gözlendi.

İtfaiye ekipleri ve gönüllü halkın katıldığı yangın söndürme çalışmalarından beklenen sonucun elde edilemediği ve olayın kontrol altına alınamadığı söyleniyor.

Bu arada yüzü aşkın evin de alevlere teslim olduğu, yangından kaçmaya çalışan insanların kurtarma çalışmalarının da sürdüğü bildiriliyor.

Bilindiği gibi, Avrupa ülkeleri son haftalarda alışılmadık sıcak günler geçiriyor. Kuraklık had safhaya erişirken, çiftçiler ve bahçeciler, ürünlerin tarlada kalacağını söylüyor.

Bu arada coğrafyasının yüzde 70’i ormanlık alan olan İsveç’te de üç gün önce başlayan orman yangınları, hala kontrol altına alınabilmiş değil ve İsveç Hükümeti yangın söndürme çalışmaları için AB üyesi ülkelerinden yardım istedi.

Almanya’nın Kuzey doğu bölgelerinde de kısmı orman yangını çıktı.

Toplum Gazetesi/ALMANYA (Haber: 24 Temmuz 2018)

HABERLER