WHATSAPP KULLANICILARI DİKKAT!, SİSTEM, SİZİ YAKINDA KIZDIRABİLİR...

WHATSAPP KULLANICILARI DİKKAT!
2020’DEN İTİBAREN SİZİ ÇOK SİNİRLENDİREBİLECEK BİRŞEYLER OLABİLİR…

Tartışmasız, bir teknolojik devrim çağı yaşayan dünyamızda, şu an bile kimbilir kaç yüz milyon insan, yeryüzünün bir ucundan diğer ucuna, sohbet türünde birbiriyle iletişim kurabiliyor ve haberleşebiliyor.

Sadece yazmakla kalmıyor ve aynı zamanda sesli görüntülü konuşma imkanı da cabası...

Bugünlere gelinceye kadar elbette, haberleşme amaçlı farklı ortamlar da hizmet sunabildi ancak „WhatsApp“ denilen teknolojik mucize kadar, bugüne değin bu denli yaygın, geniş bir imkan sunamamıştı.

Gelecek bize ne gibi olanakları daha sunacak, kestirmek mümkün değil ancak bu gidişle kısa sürede yeni gelişmelere de hazır olmak gerekiyor artık.

Kişiye özgü bilgilerin saklı kalması bağlamında verilmiş olan uluslararası sözleşmeleri de dikkate alırsak, devlet adamından, yatırımcıya, akademisyenden sokaktaki vatandaşa kadar hemen her toplumsal katmanda, „WhatsApp“ sistemi egemen.

Bilindiği gibi, bu iletişim sistemi ağı, bir süre önce, bir diğer teknolojik iletişim aracı olan „Facebook“ şirketi tarafından satın alınmıştı.

Hatta bu markanın yaratıcı kahramanı ve şirketin sahibi Mark Zuckerberg, hakkında son yıllarda çıkan kimi iddialara rağmen, „WhatsApp“ sistemi üzerinden sürekli akan kişiye özgü bilgilerin kesinlikle korunacağı, reklamlardan arınmış tamamen özel bir sohbet ve haberleşme alanı olarak kalacağı yönünde büyük sözler de vermişti.

Bu durumda herhangi bir değişim politikası olup olmayacağı şimdilik belli değil ancak, „WhatsApp“ sisteminin yeni kullanım koşulları dikkatle okunursa, bu alanda da önemli değişikliklerin gündem olacağını görebilirsiniz.

Yani aksi bir durum olmadıkça, bu haberleşme ve sohbet sisteminde önemli değişikliklerin 2020 yılının ilk çeyreğinde uygulamaya sokulması bekleniyor.

Yani daha açık deyişle, Alman medyasındaki yorumlara göre, „WhatsApp“, reklam kuşakları da yayınlayacak artık.

Çünkü yeni kullanım koşulları bildirgesinde Türkçe“siyle, özetleyecek olursak: „…sen ve üçüncü şahıslar ile, girişimcilerin doğrudan iletişimi sağlanacak…“ deniyor.

Ve ayrıca „…ticari siparişler, ödemeler, malın teslimatının zamansal takibi, işletmelerin, belki ilgini çekecek, aradığın, ihtiyaç duyduğun yeni mal ve hizmetlerinin tanıtımı mümkün olacak…“ gibi bir kesin madde yer alıyor.

Yani tıpkı Youtube videosu izlerken, iki de bir araya giren ve insanı doğrusu yer yer çıldırtan reklam kuşaklarını, yeni yıldan itibaren „WhatsApp“ sisteminde de görme durumu ortaya çıkacak.

Yani bu madde ile, Marc Zukerberg, yine sözünden dönmüş oluyor. Kullanıcıların „Facebook“ ortamında artık alışık olduğu bu reklam paylaşma sisteminin, yakında „WhatsApp“ sisteminde de aşama aşama geleceğini düşünebilirsiniz.

Bir diğer deyişle, örneğin aile veya arkadaş ve proje grupları arasında kurulan „WhatsApp - Gruppe“ diye açılan haberleşme ve sohbet özel kümelerinde de, paylaşılan, mesela resim ve videoların başında veya sonunda, tamamen reklam görseli görürseniz, şaşırmayın.

Sistem yönetmenleri, konuya ilişkin açıklamalarında paylaşımlarda kesinlikle „Spam“ denilen, tehlikeli, riskli gönderiler olmayacağı sözü veriyor.

Ancak, bunun dikkati başka yöne çekme ve reklam furyasına yönelik tepkiyi bastırma gibi bir strateji olabileceğini de unutmamak gerekiyor.

Çünkü yeni kullanım şartnamesi iyi okunursa, çok büyük olasılıkla, „WhatsApp“ kullanıcılarının, önümüzdeki yılın 3. ayından itibaren, yer yer can sıkıcı, öfkelendirici reklam yayınlarını görmek zorunda kalabileceği „müjde!!!“sini görmemek için, biraz kör olmak gerek.

Başlangıçta saldırgan bir tavır izlenmese bile, uyuşturu uyuştura dayatılacak yeni bir „kapitalist pazarlama ve kar“ dayatmasının yolumuzu beklediği kesin.

Elimiz mahkum... Bugün olmasa, ama yarın mutlaka…

Şimdiden duymuş olun istedik.

Sinirlenmeden...

HABERLER