...Ve Almanya'da Bir Karnaval Dönemi Daha Geride Kaldı

„BU TÜR ŞAKA VE ELEŞTİRİLER, ANCAK VE ANCAK DEMOKRASİDE, HOŞGÖRÜ ORTAMINDA VE KARNAVAL TÖRENLERİNDE OLUR“

Avrupa ülkeleri, geleneksel karnaval gösterileri ile, eğlencenin doruğuna ulaşırken, siyasetçiler bu sene de en akla gelmedik mizah dolu karikatürler ile hedef tahtasına oturtuldu.

Hafta sonu, sayısız Avrupa kentinde düzenlenen sokak etkinlikleri, yer yer aşırı soğuğa ve terör olayları riskine rağmen büyük bir ilgi gördü.

Bu arada, Almanya karnaval etkinliklerinde bugünkü Pazartesi günü, tatil ilan edildi ve milyonlarca insan, karnavalin en demli tadını gönlünce yaşadı.

Dünkü büyük Frankfurt gösterisinin ardından, karnavalin geleneksel odağı olarak bilinen Düsseldorf, Köln ve Mainz ise, çılgınlığın had safhaya ulaştığı şehirler oldu.

Bu etkinliklerde herhangi kayda değer bir üzücü olay yaşanmazken, kentin merkezi „Hellauuu“ sloganlarıyla sayısız kez inledi.

Bu etkinliklerin en çarpıcı yanı ise, siyasetçilerin makaraya alındığı gösterilerin yoğunluğu idi. Her şehirdeki geleneksel karnaval dernekleri akla gelmeyecek mizahi unsurları, dev maketler ile canlandırırken, politikacıları adeta yerin dibine soktu.

Bu etkinliklerin en güzel yanı ise, bizzat hedef tahtasına oturtulan, alay edilen siyasetçilerin de yer yer bu gösterilerde gönüllerince eğlenmesiydi.

Gösterileri izleyen kimi Türk aileler: „İşte demokrasi ve düşünce özgürlüğü böyle bir şey. Alman siyasetçiler, kendileriyle alay edilen bu mizahi unsurları bir eğlence faktörü olarak görüyor. Kişilik haklarına saldırı olarak yorumlamıyor. Bu gibi şeyler işte, sadece demokrasilerde ve hoşgörünün olduğu ortamlarda mümkün olabiliyor“ görüşünü dillendirdi.

Toplum Gazetesi/ALMANYA (Haber 12 Şubat 2018)

HABERLER