Uluslararası Kayıp İnsanlar Günü: 30 Ağustos

30 AĞUSTOS: ULUSLARARASI KAYIP İNSANLAR GÜNÜ

Bugün 30 Ağustos. Türkiye’de ulusal kurtuluş mücadelesinin önemli dönüm noktalarından ve işgal güçlerinin „geldikleri gibi gittikleri“ bir tarihi günün, 95. yıldönümü.

30 Ağustos aynı zamanda, pek bilinmese de, Uluslararası Kayıplar Günü.

Avrupa ülkelerinde farklı kampanya ve kamuoyu çalışmalarıyla anılan bu özellikli günde, dünyanın dört bir tarafında, savaş, soykırım, terör, iç çatışkı, dinsel baskılar gibi sebeplerle kaybolan insanların yazgılarına, yayınlar ve toplantılar ile dikkat çekiliyor.

Alman Kızılhaç Örgütü de, dağılan aileler ve kaybolan aile üyelerinin izini sürüp, onları bulmaya çalışıyor.

Güncel bir rapora göre, sadece Almanya’da 2016 yılında 2800 kayıp başvurusu yapılmış ve bunlardan bir bölümü, Kızılhaç sayesinde bulunmuş.

Bu arada birçok ülkedeki Kızılhaç benzeri teşkilatlar arasında da sıkı bir işbirliği ve bilgi alışveriş ağı kurulmuş ve bu yolla da aranan kişilerin izi sürülebiliyor.

Örneğin www.tracetheface.org adlı bir özel web sayfası üzerinden kaybolan kişilerin bilgisi ve fotoğrafları yüklenebiliyor veya yakınlarını arayanlar oradaki bilgi ve belgeler üzerinden akibetlerini takip edebiliyor.

Böylesi durumlarda, başvuru halinde Kızılhaç teşkilatı devreye girerek, arayan aileler ile kayıp kişileri, tarafların da rızasını alarak buluşturuluyor.

Alman Kızılhaç yetkilileri, sistemin iyi işlediğini ve uluslararası işbirliği sayesinde, örneğin çoğu ailenin bir sebepten ötürü yitirdikleri evlatları ve yakınlarına kavuştuğunu söylüyor.

Toplum Gazetesi/ALMANYA: (Haber: 30 Ağustos 2017)

HABERLER