TÜRKSOY GENÇLİK ODA KOROSU, ALMANYA'DA BİR DİZİ KONSER VERDİ

TÜRKSOY Gençlik Oda Korosu, Almanya'nın Bayreuth şehrinde düzenlenen 66. Junger Künstler Bayreuth Müzik Festivali'nin (Bayreuth Genç Sanatçılar Müzik Şöleni"nin, 1 Ağustos 2016 tarihinde gerçekleşen açılışında sahne aldı.

2015 yılında kurulan ve kurulduğu yıl Almanya'nın Magdeburg şehrinde katıldıkları Avrupa Koro Oyunlarında 3 Altın madalya ile Türk dünyasını başarı ile temsil eden TÜRKSOY Gençlik Oda Korosu, bu sene ise 66. Junger Künstler Bayreuth Müzik Festivali bağlamında geldiği Almanya'da, çeşitli şehirlerinde 10 konserlik bir turne gerçekleştirdi.

Turne kapsamında ilk konserini Bayreuth'ta ki "Das Zentrum" sahnesinde veren koroya Alman sanatseverler yoğun ilgi gösterdi.

Das Zentrum'da gerçekleşen ilk konsere Türkiye Cumhuriyeti Nürnberg Konsolosu Yunus Kül, Türkiye Cumhuriyeti Almanya Büyükelçiliği Maslatgüzharı Ufuk Gezer, Tayland Prensesi'nin kızı Khun Ploypailin ve daha bir çok önemli isim katıldı.

Başarılı geçen konserin ardından TÜRKSOY Gençlik Oda Korosu katılımcılar ile fotoğraf çektirdi.

TÜRKSOY GENÇLİK ODA KOROSU ALMANYA TURNESİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR

66. Junger Künstler Bayreuth Müzik Festivali kapsamında Almanya’da turnede bulunan TÜRKSOY Gençlik Oda Korosu turnenin ikinci ayağında 2 Ağustos günü Bayreuth şehrindeki Schlosskirche kilisesinde konser verdi.

Türk ve Alman sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği konserde Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçiliği'nden yetkililerle birlikte Junger Künstler Bayreuth Festivali'nin yönetim kadrosu ve organizatörleri de hazır bulundu.

Festival Komitesi'nin Genel Direktörü Elisabeth Thammer, konserin açılışında TÜRKSOY Oda Korosu hakkında bilgi vererek şunları dillendirdi:

“TÜRKSOY Gençlik Oda Korosu, müzikal harmoniyi bizlere en üst düzeyde yaşatan mükkemmel bir koro. Festivalde bizimle birlikte olmaları bize büyük mutluluk veriyor. Bağımsızlıklarının 25. yılını kutlayan Türk devletlerinden ve Türkiye’den gelen genç yetenekler bulundukları coğrafyadaki kültürün ve sanatın en güzel örneklerini bize sunuyor. Yakın dostum Düsen Kaseinov’a, bu muhteşem koroyu bizlerle buluşturduğu için teşekkürlerimi sunuyorum.”

AVRUPALI SANATSEVERLER TÜRKSOY GENÇLİK ODA KOROSUNU AYAKTA ALKIŞLADI

3 Ağustos günü bölgenin en eski kilisesi olma özelliğini taşıyan  Speinshart Klosterhof Kilisesi'nde Almanya'da ki üçüncü konserini veren koro sanatseverlere muhteşem anlar yaşattı.

Yoğun katılımın olduğu bu konserde koro, tüm repertuarını icra ederek yaklaşık bir buçuk saat sahnede kaldı. Konser sonunda ayakta alkışlanan koro üyeleri, sanatseverlere muhteşem anlar yaşattı. Konser esnasında Jünger Künstler festivalinin profesyonel kayıt ekibi Gençlik Oda Korosu'nun konser repertuarını baştan sona kaydederek, tüm festival katılımcılarına dağıttı.

Koronun bir sonraki konseri ise, Bayreuth şehrine 100 km mesafede olan Coburg kentinde 6 Ağustos tarihinde gerçekleşti. Coburg Belediyesi'nin himayesinde gerçekleşen konsere, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Belediye Başkanı Elke Protzmann ile Coburg Belediyesi meclis üyeleri ve birçok sanatsever katıldı.
Coburg Belediye Başkanı Elke Protzmann, konser bitiminde yaptığı konuşmada, TÜRKSOY Genel Sekreteri'ne ve Kazak Şef Gulmita Kuttybadamova'ya şükranlarını ileterek şunları kaydetti:

" Bugün burada izlediğimiz konser çok üst düzey bir başarı örneğidir.  Bağımsızlıklarının 25. yılında Türk kültürü ve ezgilerinin birlikteliğini muhteşem şekilde dile getiren bu özel koroya ve şefine ve bu güzelliği şehrimize getiren TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov'a en içten ve kalbi dileklerimle teşekkür ediyorum."

Konser sonrasında Belediye Başkanı Elke Protzmann, koro şefine ve TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov'a hediye takdim etti.

TÜRKSOY Gençlik Oda Korosu, 7 Ağustos günü de, Almanya'nın Forchheim şehrindeki Kaiserpfalz adlı tarihi yapısında bir açık hava konseri gerçekleştirdi.

Konsere TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, 66. Junger Künstler Bayreuth Festivali'nin Genel Direktörü Elizabeth Thammer, ve tüm festival organizatörleriyle birlikte Forchheim Belediye Başkanı Uwe Kirschstein katıldı. Açık havada gerçekleşen konsere ilgi büyüktü. 

TÜRKSOY Gençlik Oda Korosu, 9 Ağustos tarihinde Türkiye Büyükelçiliği, Kazakistan Büyükelçiliği ve Bayreuth Belediye Başkanı'nın katılımıyla gerçekleşecek son konseri de tamamladıktan sonra, festival bünyesine katılan tüm koroların ve orkestraların katılımıyla kurulacak Harmony International adlı müzik grubuyla birlikte Türk dünyası klasik eserlerinin dışında Avrupa eserlerinide kendi aranjmanları ve yorumlarıyla Almanya’da seyircilerle buluşturmaya 16 Ağustosa kadar devam edecek.
                                                             
TÜRKSOY GENÇLİK ODA KOROSU HAKKINDA BİLGİ

TÜRKSOY Uluslararası Gençlik Oda Korosu 
Türk dünyası orkestraları arasında repertuar, şef, müzisyen değişimlerinin yapılabilmesi ve Türk müziğinin dünyaya tanıtılması amaçları doğrultusunda, Türk cumhuriyetlerinin önde gelen konservatuarlarından seçilen başarılı genç müzisyenlerin bir araya getirilmesiyle kurulan TÜRKSOY Uluslararası Gençlik Oda Korosu, kuruluşunu takiben gerçekleştirdiği konserler ve aldığı ödüllerle Türk dünyasının gururu oldu.

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye ve (RF) Tataristan’dan katılan öğrencilerden kurulmuş koro, Ankara’da bir araya gelerek 15 Haziran 2015 tarihinde çalışmalarına başladı.

32. Dönem Türk Dili Konuşan Ülkeler Kültür Bakanları Daimi Konseyi Toplantısı sırasında alınan karar üzerine hayata geçirilen proje, Türk halkları arasında koro müziğinin yaygınlaştırılması ve mevcut birikimin tüm dünyaya tanıtılmasını amaçlıyor. Koro ayrıca, TÜRKSOY çatısı altında bir araya gelen genç sanatçıların, uzman kişilerden aldıkları eğitim yardımıyla, inanılmaz başarılara imza attılar.

TRT Radyo Koro Şefi Elnara Karimova ve Kazakistan Flarmoni Koro Şefi Kyttybadamova’dan eğitim alan TÜRKSOY Gençlik Oda Korosu sanatçıları, Türkiye’de bulundukları süre içerisinde TRT stüdyolarında ilk kayıtlarını da gerçekleştirme fırsatı yakaladı.
 
İlk büyük sınavlarını 2. Avrupa Koro Oyunları sırasında veren TÜRKSOY Gençlik 
Oda Korosu, 5-12 Temmuz 2015 tarihleri arasında tüm Türk dünyasını Almanya’da gerçekleştirilen yarışmada temsil ederek, kazandıkları 3 Altın Madalya ile tüm Türk dünyasının gurur kaynağı oldular.

Avrupa’nın en yeşil şehirlerinden biri olan Magdeburg’da bir araya gelen dünya koroları farklı kategorilerde gerçekleştirilen yarışmalarda kıyasıya yarıştı. Yarışma sonuçları açıklanırken grupların coşkusu görülmeye değerdi. TÜRKSOY Gençlik Oda Korosu, etapların tamamlanmasının ardından seçici kurul tarafından 3 Altın Madalya’ya layık görüldü. Ekibin seslendirdiği folklorik ezgiler, dinleyenlerin büyük beğenisini kazandı.
                               
TÜRKSOY GENÇLİK ODA KOROSU ALMANYA'DAKİ KONSERLERİNİ TAMAMLADI

TÜRKSOY Gençlik Oda Korosu son konserini 66. Jünger Künstler Bayreuth Festivali'nin kapanış gecesinde muhteşem bir atmosferde gerçekleştirdi.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Kazakistan Cumhuriyeti Almanya Büyükelçisi Bolat Nusupov, Türkiye Cumhuriyeti Nürnberg Başkonsolosu Yavuz Kül ve daha bir çok ismin katıldığı organizasyonda konuşmalarını gerçekleştiren Düsen Kaseinov şunları kaydetti:

"Bugün burada olmak benim için gerçekten çok önemli ve mutluluk verici. Jünger Künstler Bayreuth Festivalinin benim için değeri ve anlamı çok büyük. Bu festivale ilk olarak 1993 yılında katılmıştım. O dönemde buraya Kazakistan’dan bir oda orkestrası getirmiştim. Daha sonra 1994, 95 ve 1996 senelerinde ve daha bir çok kere bu festivale, Türk dünyasının en iyi sanatçılarının katılmasını sağladım. 23 sene önce rektör olarak görev yaptığım sırada buraya geldiğimde, yanımdaki öğrencilerim bugün çok önemli pozisyonlara geldi. Şu anda hepsi en iyi orkestraların en iyi konservatuarların şefleri ve yöneticileri oldular. O yüzden Bayreuth şehrinin ve Jünger Künstler Bayreuth festivalinin benim için değeri çok büyük. Bugün burada Türk kültürünü ve sanatını tanıtmak ve kültürümüz arasındaki bağları güçlendirmek için 1993 yılında kurulan ve Türk dünyasının UNESCO' su olan Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı'nın Genel Sekreteri olarak, sizlerin karşısında bulunmaktan ve teşkilatımızın kurucu ülkeleri olan Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye ve Türkmenistan'dan gelen sanatçılarımızdan oluşturduğumuz TÜRKSOY Gençlik Oda Korosu'nu sizlerle buluşturmaktan büyük mutluluk duyuyorum. İçinde bulunduğumuz 2016 yılı Türk dünyası için önemli bir yıldır. Bu sene Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan bağımsızlıklarının 25. yılını kutlamaktadır. Ve biz de TÜRKSOY Gençlik Oda Korosu olarak, tüm konserlerini aynı zamanda TÜRKSOY çatısı altında gerçekleştirdiğimiz bütün organizasyonları, bu ülkelerin bağımsızlıklarının 25. Yılı'na ithaf etmiş bulunmaktayız." 


TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, konuşmalarının ardınan Jünger Künstler Festivali Genel Direktörü Elizabeth Thammer'e TÜRKSOY Onur Madalyası; Kazakistan Büyükelçisi Bolat Nusupova, Türkiye Cumhuriyeti Nürnberg Başkonsolosu Yavuz Kül'e ve Bayreuth Belediye Başkanı Brigitte Mark-Erbe' ye TÜRKSOY 25. Yıl özel tabağı, Festival Komitesi üyelerine ise " Dilde Fikirde İşte Birlik" heykelini hediye etti.


TÜRKSOY Gençlik Oda Korosu, bugünden itibaren Festivale katılan tüm orkestra ve koroların birleştirilmesiyle oluşturulan International Harmony projesinde yer alarak konserlerine devam edecek.

(Volkan YEŞİLAY Toplum için yazdı)

Toplum Gazetesi ALMANYA: (Haber: 10 Ağustos 2016)

HABERLER