Türkiye'nin İncirlik'teki Askeri Üssü Ziyaret İzni Vermesi Almanya'yı Rahatlattı, Ancak...

İNCİRLİK'E ZİYARET İZNİ, ALMANYA'YI RAHATLATTI, ANCAK...

Almanya ile Türkiye arasında Haziran 2016'dan bu yana süregelen gerginligin, yavaş yavaş sessizliğe bürünmesi ve İncirlik'teki Alman askerlerin ziyaretine Ankara tarafından yeşil ışık yakılması, Almanya'da olumlu karşılandı.

Alman medyasına konuşan siyasi parti dış politika sözcüleri, gelinen noktayı olumlu bulduklarını ifade ederken, hükümet kanadını oluşturan Hıristiyan Demokrat Parti CDU ve Sosyal Demokrat Parti SPD cephesinden de Ankara'ya yönelik sözel saldırı ve iddialar da durdu.

İnscirlik'te bulunan 250 Alman askerin Alman Federal Meclisi'ne gelecek olan tezkeresinin uzatılacağına kesin gözüyle bakılırken, Başbakan Angela Merkel, Adana'daki askeri üssün barınak ve hizmet binası gibi altyapısının yanısıra, pistlerin iyileştirilmesi amacıyla, 58 milyon Euro ek bütçe ayrıldığını açıkladı.

Ancak, bu ilişkiler düzelme gösterirken, Ankara'da TC Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılınç ile, Almanya'nın Sesi Radyo Televizyon Kurumu (Deutschewelle) adına yapılan röportajın video kayıtlarına el konulması, olumlu havaya ters etki yaptı.

Alman medyasında son üç gündür çıkan haber ve yorumlarda, "Türkiye'de basın ve yayın hürriyetinin ağır baskılar altında ezildiği" ezildiği şeklinde iddialı ifadeler gözden kaçmıyor.

Deutschewelle kurumu yönetimi, TC Berlin Büyükelçiliği üzerinden başvuruda bulunarak, bakanlık mensuplarınca kapıda el konulan görüntülerin derhal iadesini istedi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Birliği de benzeri bir çağrıda bulunarak, Ankara'da baskı altına alınan Deutschewelle ekibi ile dayanışma içinde olduklarını duyurdu.

Toplum Gazetesi/ALMANYA: (Haber: 9 Eylül 2016)

HABERLER