Türk Bilimkadınına Almanya'dan Büyük Ödül

Türk Bilimkadınına Almanya'dan Büyük Onur Ödülü!

"HEM MUTLUYUM, HEM DE MAHCUP..."

Almanya’nın Hessen eyaletinin geleneksel Barış Ödülü, bu sene, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’ya verilecek.

Prof. Dr. Fincancı, bu ödülden dolayı hem onur duyduğunu hem de mahcubiyet yaşadığını söyledi.

Organizasyon Komitesi, her sene dünyada barış faaliyetleri yürütenlere verilen bu ödüle, 2018’de işkence mağdurlarının rehabilitasyonu için gösterdiği çabanın yanı sıra ve işkencenin araştırılması ve belgelenmesine yönelik çalışmaları nedeniyle Prof. Dr. Fincancı'nın layık görüldüğünü vurguladı.

Türkiye'de işkenceye karşı mücadelenin en önemli isimlerinden olan Fincancı, işkencenin ve sonuçlarının belgelenmesi hakkındaki ilk uluslararası kılavuz olma özelliğini taşıyan İstanbul Protokolü'nü hazırlayanlar arasında adı geçiyordu.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fincancı, Hessen Barış Ödülü'ne layık görülmesini şöyle değerlendirdi:

"Bu tür ödüllere layık görülmekten elbette mutlu oldum. Onur duydum. Ne var ki bir taraftan da çok ciddi bir mahcubiyet hissediyorum. Çünkü yaptığımız işin, olması gereken işin ödüllendirilmesi, bir yandan da bu dünyada hak ihlallerinin ne kadar yaygın olduğunu ve hak ihlallerine nasıl gözlerimizi kapatmaya zorlandığımızı hatırlatıyor. Yaptığımız iş, olması gereken için ödül almak bende bir mahcubiyet yaratıyor. Ancak emeklerimizin görünür olmasından dolayı da mutluyum.“

"Türkiye'deki hak ihlallerine Avrupa da gözünü kapatıyor"

Fincancı, Türkiye'de insan hakları ihlallerinin önlenmesi amacı ile geçtiğimiz haftalardaa Ankara'da düzenlenen "Kötü muamelenin soruşturulmasındaki güçlükler ve ilgili paydaşların sorumlulukları" başlıklı toplantıyı da eleştirdi.

Etkinliğe insan hakları mücadelesi için emek veren sivil toplum örgütlerinin davet edilmediğini belirten Fincancı, toplantıda işkence kelimesinin kullanımından dahi sakınıldığını söyledi.

Fincancı, toplantının Avrupa Konseyi işbirliğiyle gerçekleştirildiğine dikkat çekerek, "Dolayısıyla yalnızca Türkiye değil aslında Avrupa da gözünü kapatıyor Türkiye'deki hak ihlalllerine. Ben özellikle bunu da vurgulamak istiyorum.“ dedi.

Fincancı ayrıca, “Türkiye'de zaten sorunlu olan yargı bağımsızlığının son dönemde artık hiç güven içermeyen bir ilişkiye dönüştüğünü öne sürdü.

Türk bilim kadını öte yandan, yargı bağımsızlığını sağlayacak, hak ihlalllerinin görünür olmasını başaracak adımlar atmaya ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, uluslararası dayanışmanın önemine dikkat çekti.

Adını Sosyal Demokrat Partili eski bir eyalet başbakanından alan Albert Osswald Derneği'nin girişimiyle 1994'te verilmeye başlanan 25 bin Euro değerindeki Hessen Barış Ödülü'nü, daha önce Tibet'in ruhani lideri Dalay Lama da almıştı.

Ödül sahipleri arasında ayrıca piyanist ve orkestra şefi Daniel Barenboim ve Birleşmiş Milletler eski Savaş Suçları Mahkemesi Başsavcısı Carla Del Ponte gibi isimler de yer alıyor.

Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, ödülünü 28 Kasım günü Wiesbaden'de parlamentoda düzenlenecek özel bir törenle alacak.

Haber: Mehmet Canbolat

 

 

HABERLER