TOVAK - İşbank AG İşbirliğinde Yurtdışında Türkçe'ye Hizmet

Almanya merkezli olmak üzere yaklaşık 25 yıldır Türkiye’de toplumsal eğitime katkı sunan ve proje geliştirip, kaynak yaratan TOVAK e.V. adlı Toplum Hizmetleri Vakfı, yeni bir projeyle bu kez yurtdışında Türkçe’nin sağlıklı gelişimine odaklanıyor.

Merkezi Frankfurt’ta olan İşbank AG’nin desteğinde hazırlanan proje, yurtdışında yaşayan vatandaşların anadil Türkçeyi, özgün kurallarına göre öğrenmesini ve sahip olduğu dili geliştirmesini hedefliyor. Berlin’deki özel tanıtım toplantısında yapılan konuşmalara göre, uygulama için web tabanlı, sanal sınıflı ve etkileşimli bir Türkçe eğitim destek programı hazırlandı.

T.C. Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu’nun yanısıra, İşbank AG İcra Kurulu Başkanı Nevzat Burak Seyrek ve TOVAK e.V. Başkanı Metin Özsınmaz’ın konuşmacı olduğu toplantıda, Türkçe destek projesinin yapısı ve uygulamadaki kullanım yöntemleri üzerine bilgi verildi. Toplantıda ayrıca, sembolik bir sanal ders programı ekranda gösterildi.

İşbank AG İcra Kurulu Başkanı Nevzat Burak Seyrek, anadil Türkçe’nin, Türkiye dışında sağlıklı gelişmesi ve kurallarıyla yeni kuşaklara aktarılmasını amaçlayan projeye, sosyal sorumluluk anlayışı ile hiç tereddüt etmeden destek verdiklerini belirtti. Seyrek ayrıca: “Ses bayrağımız Türkçe’nin yurtdışında gelişmesine katkı sunan böylesi bir projeye omuz vermeyi, kurumsal bir sorumluluk olarak görüyoruz.” dedi.

Proje sosyal sorumluluk projesi olarak, T.C. Dışişleri Bakanlığı tarafından da destekleniyor.

HABERLER