TATİL DÖNEMİNDE TÜRKİYE İLE ALMANYA ARASINDA SAĞLIK REHBERİ

TATİL DÖNEMİNDE TÜRKİYE İLE ALMANYA ARASINDA SAĞLIK REHBERİ

Almanya ile Türkiye arasında tatil dönemi yoğunluk yaşadığı şu günlerde, yurtdışında yaşayanların yasal sağlık sigortası büyük önem taşıyor.

Türkiye’ye yeni tatile çıkacak olan Almanya’da yerleşik Türk ailelere seslenen AOK Hessen Etnik Pazarlama Uzman Koordinatörü Necati Suözer: „Yola çıkmadan önce, sigorta belgenizi ve gidince de Türkiye’de YUPASS numarası almayı unutmayınız. Bu arada Almanya’da iken ek sigorta yaptırmanız, her durumda yararınıza olur“ dedi.

Konuya ilişkin sorularımızı yanıtlayan Suözer, izin döneminde tatilci vatandaşların, zaman zaman Türkiye’de sağlık sorunları ile karşılaşabildiğine dikkati çekti ve bazen hastane veya doktor müdahalesi gerektiren durumların da ortaya çıktığını hatırlattı. Necati Suözer’in sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

ALMANYA'DAN TÜRKİYE'YE TATİLE GİDENLER, DİKKAT!

Toplum: Türkiye’nin yanısıra, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde ve diğer sosyal güvenlik anlaşmalı ülkelerde ne tür sağlık hizmetlerinden yararlanabilirim?

Suözer: Hak ve hukuk boyutunda tüm haklardan yararlanabiliriz. Yani, bunun bizim anlağımız dildeki karşılığı şu şekilde belirtilmiştir: Geciktirilemez, tehiri mümkün olmayan tedaviler ile acil durum hizmetleri.

Toplum: Eğer Türkiye’ye kara yolu ile gidiyorsam, nelere dikkat etmek zorundayım?

Suözer: Türkiye güzergahında bulunan bütün ülkeler ile Avrupa Birliği’nde ikili anlaşma üzerinden sağlık yardımı alabilme imkanınız vardır. Avrupa Sağlık Sigorta Kartı, Avrupa Birliği’ne üye 27 ülkede ve Avrupa Birliği’ne üye olmayan fakat Avrupa Sağlık Sigorta Kartı’nı kabul eden Norveç, Lihtenştayn (Lichtenstein), İzlanda, Makedonya, Sırbistan ve Karadağ’da geçmektedir.

Toplum: Türkiye için sağlık yardım belgesinin adı nedir? Nereden tedarik edebilirim? Suözer: Sağlık yardım belgesinin adı T/A 11 ( Geçici ikamet sırasında, sağlık yardımlarının talep belgesi) dir. Bu belgeyi hastalık sigortası kurumlarından tedarik edebilirsiniz. Toplum: T/A 11 belgesi üzerinden doğrudan hizmet alabilir miyim?

Suözer: Hayır. O belge üzerinden hizmet alabilme imkanınız yoktur. Türkiye’deki anlaşmalı sağlık kurum ve kuruluşlarından hizmet alabilmek için elinizde bulunan belgeyi yakınınızdaki en yakın SGK’ya (Sosyal Güvenlik Kurumu) ulaştırmak zorundasınız. T/A 11 belgesi SGK tarafından kayıt altına alındıktan sonra ve size verilecek 10 haneli YUPASS numarası yani Yurtdışı Provizyon Aktivasyon ve Sağlık Sistemi üzerinden kaydınız gerçekleştirildikten sonra hizmet alabilirsiniz. 10 haneli Yupass numarası üzerinden, siz Türkiye’deki anlaşmalı bütün sağlık kurum ve kurúluşlarından acil sağlık hizmeti alabilme hakkına sahip olursunuz.

Toplum: Hizmet alım işlevinde hangi tür evrakları ibraz etme mecburiyeti vardır?

Suözer: Hizmet alım işlevi nüfus cüzdanı veya pasaportun yanında YUPASS numarası üzerinden gerçekleştirilir.

Toplum: Türkiye’de rapor yani işgöremezlik belgesi almak zorunda kalırsanız ne yapmalısınız?

Suözer: O vakit SGK’dan raporun A/T 15 başlangıç ve A/T 18 bittiğini belirten belgeleri almanız faydanıza olacaktır. Bu şekilde iş vereniniz ve iş ajansı bu süreleri sağlık sigorta kurumlarına bildirecek ve de bu sayede biz de problemsiz olarak rapor sürelerini iş verenlerinize ve iş ajanslarınıza teyit edebileceğiz. Aksi takdirde özel doktorlardan alınan raporların kabulu ile ilgili olarak çalışan veya işsizlık parası yardımı alan kişiler sıkıntı yaşıyabiliyor.

Toplum: Türkiye’de hizmet veren kurum ve kuruluşları nasıl bulabilirim?

Suözer: İlk adres Sosyal Güvenlik Kurumu, ikinci adres hizmet veren kurum veya kuruluşlar ve üçüncüsü ise http://gss.sgk.gov.tr/OzelSHSBilgi/ internet sayfası üzerinden kendiniz ile ilgili kurumu seçebilirsiniz.

Toplum: Şayet T/A 11 Sağlık Yardım Belgenizi unuttuysanız ne yapmalısınız?

Suözer: Bu evrağın tedarik edilmesi ile ilgili olarak iki alternatifiniz bulunmaktadır: Bu evrak Türkiye’deki adresinize posta, faks veya online olarak gönderilebilir. Veya SGK-Türkiye’ye başvurarak A/T 7 evrağı üzerinden bizden T/A 11 belgesini talep edebilirsiniz.

Toplum: Yurt dışı için ekstra sağlık sigortası yaptırmak gerekli midir?

Suözer: Evet şu anda olmazsa olmazlardan olan bir sigorta türüdür. Bu vesile ile Almanya dışındaki ülkelere de ödemiş olduğunuz katkı paylarından, ekstra sağlık masraflarından bu vesile ile kurtulmuş olursunuz. En önemlisi ilgili ülkeden uçak ile Almanya’ya geri getirilebilme imkanına sahip olursunuz. Bizim sigortalılarımız ek sigorta ile ilgili olarak bütün bilgileri bu internet adresi üzerinden Türkçe ve Almanca olarak okuyup, bilgilenebilirler: http://www.aok-tuerkisch.de/aok-yurti-disi-seyahatleri-secm…. Şahsım ve çalışmış olduğum kurum adına izinde olanlara çok güzel bir tatil ve yola yeni çıkacaklara ise, güzel bir yolculuk ve sağlıklı günler diliyorum.“

ALMANYA’YA AİLE BİRLŞİMİ NEDENİ VEYA TURİSTİK AMAÇLI GELENLERİN KONUMU

Bu arada tatil veya başka sebeplerle Türkiye’den Almanya’ya turistik amaçlı ve geçci süre için gelecek olan Türk vatandaşlarının da bu ülkede sağlık sorunlarıyla yüzyüze kaldığı ve bazen acil tedaviye ihtiyaç duyduğu durumlar da yaşanıyor. Suözer, Türkiye’den süreli olarak Almanya’ya örneğin turist sıfatıyla gelecek olanların, yola çıkmadan önce, Türkiye SGK’dan "A/T11" diye bilinen Sağlık Yardım Belgesi’ni mutlaka yanına almayı hatırlatıyor.

Suözer’in verdiği bilgiye göre, Türk turistler veya aile ziyaretçiler, olası ihtiyaç durumunda, önce Almanya’daki yasal bir sağlık sigortasına Türkiye’den getirdiği bu belge ile başvuruyor. Alman sağlık sigortası ise, turist kişiye, Almanya’daki acil sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için yazılı bir belge veriyor. İşte bu belge sayesinde turistler veya siğortalı ziyaretçiler, acil sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor ve ayakta veya yataklı tedavi imkanını kullanabiliyor.

Yine Necati Suözer’in hatırlattığına göre, turistler veya aile ziyaretçileri, acil durumlarda, bu belge yardımıyla ameliyat imkanından da yararlanabiliyor. Ameliyat masrafları, iki ülke arasındaki sosyal güvenlik anlaşması sayesinde, devlet tarafından karşılanıyor ancak, sigortalı hasta kişi, bu durumda sadece, Almanya’da her hastaya uygulanan yasal katkı payını ödemekle sorumlu oluyor.

TÜRKİYE’DEN EMEKLİ OLANLARIN ALMANYA’DAKİ SAĞLIK SİGORTASI HAKLARI

Suözer, bu arada Türkiye’den emekli olup, ana ikameti Almanya olan vatandaşların sağlık konusundaki karşılaştıkları pürüzlü durumları da hatırlatıyor. Suözer’in verdiği bilgiye göre, bu kişiler de, SGK’ya yaptıkları ilk başvuruda, kendilerine verilen "AT21" adlı belgesi yardımıyla, Almanya’daki yasal sağlık sigorta kurumlarının sunmuş olduğu tüm sağlık hizmetlerinden birebir faydalanabiliyor.

Bu belgenin geçerlilik süresinin sadece 1 yıl olduğunun altını çizen Necati Suözer, evrakın uzatılmasının da mümkün olduğunu belirtiyor.

Suözer: “Bu kapsamdaki kişiler, sözkonusu uzatma işlemi için, Almanya’daki hizmet sunan yasal sağlık sigortalarına başvurabiliyor. Bu aşamada adına düzenlenecek "TA7" adlı belgenin üzerinden, Türkiye’den getirdiği ve "AT21" diye anılan belgesinin süresini uzatabiliyor. Bu işlemler kişiler üzerinden yapılamıyor, elden belge götürüp getirilemiyor. Tüm süreç her iki ülkenin sağlık sigorta hizmetleri kurumları arasındaki resmi yoldan gerçekleşiyor.

(Mehmet CANBOLAT Sordu, Necati SUÖZER Yanıtladı)

Toplum Gazetesi/ALMANYA: (Haber: 13 Temmuz 2017)

HABERLER