SULTANAHMET KURBANLARI ALMANYA'DA TOPRAĞA VERİLDİ

SULTANAHMET SALDIRISINDA ÖLEN ALMANLAR TOPRAĞA VERİLDİ. ALMANYA'DA YAŞAYAN VATANDAŞLAR ÖFKELİ:
"ACIMIZ TANIMSIZ, BAŞIMIZ EĞİK"


İstanbul’un tarihi Sultanahmet Meydanı’nda 12 Ocak 2016 günü meydana gelen kanlı intihar eyleminde yaşamını yitiren 10 Alman vatandaşı, geçtiğmiiz günlerde memleketlerinde düzenlenen hazin bir törenle, sessiz sedasız toprağa verildi.


Toplam 33 kişilik Alman turistin bulunduğu grupta, patlama sırasında yaralananlar da Almanya’ya döndü. Ölenlerin otopsi işlemleri Alman makamlarının isteği üzerine Almanya’da yapıldı.


10 masum insanın hayatına mal olan bu hain saldırı Almanya’daki Türk toplumunu temsilen çalışmalar yapan bir dizi sivil toplum örgütünce de kınandı. Yapılan açıklamalarda, saldırı ve teröre tepki gösterilirken, ölenlerin yakınlarına başsağlığı mesajları da yayınlandı.


Sultanahmet Meydanı’ndaki patlama, Almanya’da yaşayan Türkler arasında da derin bir acı yarattı. Arkadaşımız Hamide KÜÇÜKLER, Frankfurt ve çevresinden bazı yurttaşlarımızın konuya ilişkin görüşlerini aldı. Vatandaşlarımız, "Acımız Tanımsız, Başımız Eğik" şeklinde mesajlar verdi.


Nermin YILDIZ: “...Olayı duyunca, psikolojim bozuldu. Alman arkadaşlarımın yüzüne bakmaya utandım. Artık Almanlar’a -Türkiye’ye gidin- diyecek yüzümüz, cesaretimiz kalmadı...”


Saadet ALTINOK: “...Nerede olursa olsun, terör ve şiddetin her türlüsünü kınıyorum. Böyle olaylar, ülkemizi karalıyor. İtibarımıza gölge düşürüyor. Almanlar, ülkemizi sevdikleri için oradaydı, ölmek için değil. Bir Türk vatandaşı olarak, Alman halkından özür diliyor, acılarını paylaşıyorum...”

Sinem DÜZEN: “...Alman turistleri hedef alan bu hain saldırı beni de çok derinden etkiledi. Türkiye’de yaşanan her olumsuzluk, burada bizleri de hemen etkiliyor. Yeter artık! Barış ve huzur istiyorum...”


Şerife SELÇUK: “...Ülkemizde böylesi bir katliamın yaşanması çok korkunç ve üzücü. Alman halkının başı sağolsun Bu tür terörist girişimlerin tek hedefi, Türkiye’ye geri götürmek. Ülkemiz cadı kazanına döndü. İktidarlar büyük yanlışlar yapıyor...”


Zekiye AKSOY: “...Korkunç olay hepimizi sarstı. Üzgünüz. Alman dostlarımızın acısını paylaşıyoruz. Alman dostların yüzüne bakamıyoruz. Konuklarımızı koruyamadık. Terör artık sınır tanımıyor. Hepimizi her an hedef alabilir…”


Şenay Doğan UYSAL: “...Olay duyulduktan sonra, iş arkadaşlarım, Türkiye’nin artık tehlikeli bir yer olmaya başladığını söyleyince, başımı önüne eğdim. Mahcup oldum. Çok üzüldüm. Umarım ve dilerim, savaşların bitmesi ve savaşlara yol açan güçlerin aklını başına toplamasıdır. Çünkü, dönüp dolaşıp, terör kendine bir hedef bulabiliyor...”


Toplum Gazetesi/ALMANYA: (HABER: 7 ŞUBAT 2016)

HABERLER