"Sudan Bahaneler Değil; Suyumuzu İstiyoruz!"

Dünyanın en büyük metropol kentlerinden biri olan İstanbul'da halkın su sıkıntısı, yer yer toplumsal tepkiye yol açıyor ve başlatılan duyarlı girişimler sayesinde, bu büyük kentin susuzluk veya kirli su sorunuyla zaman zaman çekilmez hale geldiğine vurgu yapılıyor.

Bu yönde başlatılan "Susuz Yaşanmaz" Girişimi son olarak bir imza kampanyası açarak, dünya genelinde bir toplumsal baskı unsuru yaratmayı hedefliyor. Konuya ilişkin açıklamada özetle şu bilgiler yer alıyor:

"…Tüm yerel yönetimlerden musluklarımızdan temiz ve içilebilir lezzette su akması için, su hizmeti altyapılarını (apartman içindeki borular da dâhil) kamu kaynaklarıyla yenilemelerini ve temel ihtiyaçlarımız (içme, beslenme ve temizlik) için gerekli olan suyu hanelerimize ücretsiz sağlamalarını talep ediyoruz.

Büyüyen bir su sorunumuz olduğunun farkındayız. İklim değişikliğinin şiddetlendirdiği kuraklık, su varlıklarının azalması ve kirlenmesi gibi etkenler nedeniyle temel ihtiyaçlarımız için bile su bulmakta sıkıntı yaşamaya başlayacağız.

Kalitesi düşen su hizmetleri, artan su faturaları ve içme suyu ihtiyacımızı tamamen ambalajlı sulardan karşılamak zorunda bırakılmamız suya ulaşmamızı ekonomik olarak imkânsız kılarken, büyük adaletsizliklere de yol açıyor.

Hem su varlıklarını koruyan hem de tüm canlıların eşit ve adil biçimde suya erişimini sağlayan piyasa dışı kolektif çözümlerin bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz. Su, parası olanın satın alabileceği, şirketlerin para kazanabileceği, devletlerin gelir elde edebileceği bir meta değildir.

Su varlıklarının korunmasına hizmet edecek etkin bir su tasarrufunun insan hakkını ihlal etmeden gerçekleşmesi için musluklarımızdan temiz, içilebilir lezzette su akmasını ve temel ihtiyaçlar için kullanılan suyun ücretsiz verilmesini talep ediyoruz…"

Girişimin ayrıntılarını da öğrenmek ve açılan imza kampanyasına destek vermek amacıyla yerel girişimin ilgili web sayfasından yararlanabilirsiniz.

 

HABERLER