Soykırım Gerginliği Tırmanıyor

ALMANYA TÜRKİYE ARASINDA "SOYKIRIM" GERGİNLİĞİ TIRMANIYOR
GERGİNLİK, RAMAZAN İFTAR PROGRAMINA DA BULAŞTI


Alman Federal Meclisi'nin Türkiye'ye yönelik "Ermeniler'e Soykırım Yapıldığı" yönündeki siyasi tercihinin ardından iki ülke arasında yaşanan gerilim, her geçen gün yeni boyutlar kazanıyor.


Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, çok sayıda politikacının Ankara'dan koyduğu tavır, Almanya'da da karşılıksız kalmıyor.
Türkiye'den gelen eleştirilere önce mesafeli yaklaşan Almanya da farklı cephelerden dolaylı mesajlar vermeye başladı.


Meclis'te "Soykırım" meselesine evet oyu kullanan 11 Türk kökenli milletvekiline "ölüm tehditi" iddiaları ve ardından özel koruma önlemleri medyada geniş yer alırken, eleştirilerin odağında Erdoğan yer alıyor.
Bu arada Almanya'da 800'ü aşkın kasaba ve şehirde cami cemiyeti olan DİTİB - Diyanet İşleri Türk İslam Birliği de eleştirilere maruz kalıyor.


DİTİB, Erdoğan'ın Almanya'daki gizli kolu olarak suçlanıyor ve AKP iktidarının, Almanya'nın iç politikalarına bu teşkilat yoluyla doğrudan veya dolaylı müdahalede bulunduğu iddia ediliyor.


DİTİB- Hessen Memurlar Sendikası Başkanı tarafından ağır biçimde eleştiriliyor ve: "Bu teşkilat Alman Anayasası değerlerine bağlı olmayan ve tamamen Türkiye tarafından kullanılan bir organizasyondur ve bu teşkilat ile, örneğin Hessen eyaletinde Almanca din dersleri projesi derhal iptal edilmelidir" diye suçlanıyor.
"Soykırım" odaklı Meclis kararından sonra gerilen ilişkiler, Almanya'daki Türk Alman ilişkilerini de dondurmaya başladı.


Federal Hükümette Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanlığı yapan Aydan Özoğuz'un, doğup büyüdüğü kent olan Hamburg'taki DİTİB teşkilatının "özel konuklar listesi"nden çıkartılması, bardağı taşıran son damla oldu.


Özoğuz, "DİTİB iftar programına Mayıs ayında davet etmişti. Ancak, geçen gün gelen bir elektronik posta ile, bu davete katılmamam öneriliyor. Gerekçe olarak, iftarda, şahsıma yönelik ağır eleştirilerin olabileceği gösteriliyor." diyor.


Alman medyasında yer alan haber ve yorumlarda: "Keşke DİTİB Hamburg, asıl böylesi günlerde, Aydan Özoğuz'a yönelik daveti geri çekmeseydi. Asıl şimdi, yemekte olmasına özen gösterse ve böylece, DİTİB'in Ankara tarafından yönlendirilmediğini kanıtlamış olsaydı" ifadesi de dikkati çekiyor.


Öte yandan Federal İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı da, konuya ilişkin bir değerlendirmede bulundu. Müsteşar, "Türk kökenli Alman milletvekillerine yönelik tehditler, kabul edilemez. Bu tehdit odaklarının oturma ikamet izinlerinde de değişiklik olabilir" diyerek, dolaylı bir ikamet tehditi savurdu.

(Tahir Hacıkadiroğlu Yazdı)


Toplum Gazetesi / ALMANYA: (Haber: 17 Haziran 2016)

HABERLER