Petra P., Ne Yaşar? Ne Yaşamaz?

"ÖLDÜ" DİYE BİLİNEN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ, 31 YIL SONRA ORTAYA ÇIKTI: "Petra P., Ne Yaşar? Ne Yaşamaz?"


Adı Petra P. 1984 yılında, kendi halinde bir üniversite öğrencisi.


Bir hafta sonu, Almanya'nın kuzey kesimlerindeki Wolfsburg şehrindeki ailesinin yanına gelmek üzere üniversiteden ayrılır.
Ancak ne olduysa, nasıl olduysa, bu genç kız, sır şekilde ortadan kaybolur. Ailenin polise ihbarı üzerine, başlatılan aramalar sonuç vermez, televizyonların o yıllarda gözde programı "Aktenzeichen XY ungelöst" adlı, kayıpları arayan ve çok izlenen bir program devreye girer.


Artık Petra P. ismini, resmini ekranda duymayan, görmeyen kalmaz. Çok tanınır. Toplum, ailesi adına benzeri bir acıyı kitlesel olarak yaşar.
Ancak onca yayına rağmen, Petra P.'nin izine bir daha rastlanamaz. Ve günün birinde "öldü" ibaresiyle, kütükten adı
düşer.


Aile evlat acısını kendi içinde hergün yaşasa bile, Almanya ve medya bir süre sonra Petra P. ismini unutur gider.
Aradan yıllar geçer. Geçen yılın sonlarında Gelsenkirchen kentinde bir apartmandaki evin kapısı dışarıdan hırsızlar tarafından zorlanır. Aynı apartmanda bulunan komşular, birkaç gün geçince, kapının kırılmış vaziyetinde bir değişme olmadığını görünce, polise "hırsızlık ihbarı"nda bulunur.
Polisler eve geldiğinde kendilerine kapıyı bir kadın açar. Kapıdaki isme dayanarak, kimliği sorulduğunda, hüviyeti istenir. Ve ne olduysa işte o zaman olur.


Polis bile olayın nerelere uzanacağından habersizdir. Kadının elindeki hüviyet hükümsüzdür. Süresi dolmuş ve eski bir kimliktir.
Polis olaydan şüphelenince, "Birkaç gün önce olmuş bu hırsızlık olayını, neden emniyet makamlarına haber vermediğini" sorar.
Verilen yanıtlar çelişkili olunca, durum yakın takibe alınır.


Hüviyette görülen kadının, 1986 yılında "öldü" ibaresiyle kütükten düşülen Petra P. olduğu saptanır.
Soruşturma derinleşir ve bu kişinin, ölmediği, bilerek kaçtığı, izini kaybettirdiği ortaya çıkar. Wolfsburg'daki acılı aile olayı duyunca sevinç şoku yaşar ancak kızlarının, aile ile irtibat kurmak istemediği haberiyle yıkılır.


Baba artık hayatta değildir. Acılı annenin deyişiyle kızının bu tavrı adeta br "ikinci ölüm haberi" gibi gelir. Ancak daha sonra durum değişir ve Petra P. nedense fikir değiştirip, ailesi ile irtibat kurmayı kabul eder.
O günden bu yana, Petra P. nedense hiç konuşmuyor. Ailesi de artık bilgi vermiyor. Yani ne polis, ne Almanya kamuoyu Petra P.'nin neden kaçtığını, bu davranışın geresinde yatan sırları hala bilmiyor.


Aradan geçen 31 yıl içinde, adeta yer altında yaşayan ancak hayatın hep içinde olan Petra P.'nin, nasıl kimliğini gizleyerek bunca sene dikkati çekmediği ayrı bir tartışma konusu oldu.


İşin bir başka yönü daha var o da, Petra P. hakkında şimdi de soruşturma açılabileceği yönünde.


Dava konusu ise, gizli yaşadığı 31 yıl içinde çalıştığı kaçak işlerden ötürü haksız kazanç elde ettiği ve vergi kaçırdığı yönünde yoğunlaşıyor.
Çünkü yapılan ek incelemede, bu kadının 31 yıllık kaçak yaşamında hiçbir yerde ikamet kaydı yok, banka hesabı bulunmuyor. Sigortası yok ve kısa süreli işlerden elde ettiği para ile hayatta kalmayı başarmış.


Bu sır perdesi ne zaman aralanır bilinmez ama, yakında bu olayı anlatan bir kitap yayınlanırsa hiç şaşırmayalım.
Kitabın adı mı? Kimbilir? Belki de:


PETRA NE YAŞAR? NE YAŞAMAZ?


Toplum Gazetesi/ALMANYA: (HABER: 6 ŞUBAT 2016)

HABERLER