NACİ KORU: "BERLİN'E BÜYÜKELÇİ OLACAĞIM" HABERİ DOĞRU DEĞİL"

TC DIŞİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI NACİ KORU, gazetemizin sorularını yanıtladı

"BERLİN'E BÜYÜKELÇİ OLACAĞIM" HABERİ DOĞRU DEĞİL"

TC DIŞİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI NACİ KORU, Berlin Büyükelçisi olacağı yönündeki haberi: "Bu doğru değil. Atamalar konusunda zaten kesinleşmiş birşey yok." diye değerlendirdi.

Almanya'da Federal Meclis'in 1915 Ermeni iddialarını “Soykırım“ olarak kabul etmesinin ardından Ankara’ya çağrılan Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu’nun tekrar Berlin’e dönmeyeceği ve yerine "Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru'nun atanacağı" haberi, böylece bir iddiadan öteye gitmedi.

Konuya ilişkin gazetemize açıklama yapan Dışışleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, normal görev süresi Ekim ayında dolacak olan Karslıoğlu’nun iki hafta içinde yayınlanması beklenen Büyükelçiler Kararnamesi ile görevden alınacağı ve yerine kendisinin atanacağı" yönündeki haberi doğrulamadı.

Naci Koru gazetemize yolladığı mesajda: "...Haber doğru değil. Görevlendirmeler birkaç gün içinde belli olacak. Sonuçta neresi uygun görülürse orada göreve gideriz. Bu Berlin de olabilir, başka bir merkez de... " görüşünü dillendirdi.

Bilindiği gibi, Almanya'nın Ren Pfalz eyaletinin baskenti Mainz'da, 1997-2000 yılları arasında Başkonsolosluk görevinde bulunan Naci Koru, Almanya’yı yakından takip eden bir diplomat olarak tanınıyor.

Naci Koru, diplomasi dünyasındaki başarılı çalışmalarının yanısıra, e-konsolosluk sisteminin mimarı olarak da tanınıyor.

Toplum Gazetesi / ALMANYA: (Haber: 11 Haziran 2016)

HABERLER