MÜNİH MERKEZDE BİREYSEL KANLI EYLEM: 3'Ü TÜRK, 10 ÖLÜ; 3'Ü AĞIR 20 YARALI.

MÜNİH'TE TERÖR SALDIRISI… 10 ÖLÜ, 3'Ü AĞIR, 20 YARALI..
DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: ÖLENLERDEN 3'Ü TÜRK.

Almanya,Münih kentinde, dün akşam sularında yaşanan kanlı silahlı eylem yüzünden korku dolu bir gece geçirdi.

Şehir merkezindeki Olimpiya Alışveriş Merkezi'nde 18 yaşında, İran kökenli bir Alman genci, alışveriş telaşında olan kalabalıklara rastgele ateş açarak, 9 masum insanın ölümüne yol açtı.

T.C. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun açıklamasına göre, Münih'te Cuma akşam sularında ansızın yaşanan bu saldırıda 3 Türk'ün de yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Ali Sonboly adlı İran kökenli Alman gencinin gerçekleştirdiği acımasız saldırıda hayatını kaybeden Türklerin isimleri şöyle: Sevda Dağ, Can Leyla ve Selçuk Kılıç.

OLAYIN GELİŞİMİ ŞÖYLE:

Korku dolu dakikaların hemen ardından harekete geçen Münih Polisi, olası terör girişimi düşüncesiyle, Münih kentini adeta kuşattı.

Sayısız video filmini inceleyen polis, çok geçmeden, olayın bir örgüt işi olaacağından hareketle, geniş güvenlik önlemlerine başvurdu.

Münih'e uzanan otobanda trafik engellenirken, yoğun kontrol yapıldı.

Dışarıda olanlar evleri veya otellere dönmeye çağrıldı ve kamuya açık alanların derhal terkedilmesi istendi.

Uçak ve tren seferleri durduruldu. Yolcular otellere nakledildi ve Münih'e gidecek trenler, bulundukları noktalarda zorunlu beklemeye alındı.

Olayın bir terör eylemi olabileceği yönünde kuşkular yoğunlaşırken, bir apartmandan cep telefonuyla çekilen görüntüler, alışveriş merkezinin çatısında görülen silahlı eylemcinin tek başına olduğu izlenimi uyandırdı.

Görüntüye yansıyan konuşmalara göre, psikolojik tedavi gördüğünü haykıran ve sağa sola ateş saçan genç, daha sonra gözden kayboldu. Ancak daha sonra aynı gencin, olay yerine yakın bir yeşil alanda, başına kurşun sıkarak, intihar ettiği ortaya çıktı.

Pols gece 03 sularında, Münih'teki olağanüstü halin bittiğini duyururken, yeniden uçak ve tren seferleri başladı.

Eylemcinin evinde aramalar sürüyor. Olayı aydınlatabilmek için, gencin taksi şoförü olan babasının ifadesine başvuruluyor.

22 Temmuz Cuma akşamı 18 sularında, alışverişin en yoğun olduğu saatte yaşanan eylemde, yoğun kalabalık içinde dehşet dolu saatler yaşanmış, yeni bir terör eylemi kuşkusu ortaya çıkmıştı.

Sokakta da bir hazır yemek lokantası önünde sağa sola ateş ederken görülen gence eşlik eden en az 3 kişiden söz edilmiş, hatta canını kurtarmak için otomobille kaçan iki kişi, olası işbirlikçi sanılmıştı.

Ancak, bu şahısları görgü tanıklarının verdiği ifadeye dayanarak ulaşan polis, bu kişilerin olayla ilgisi olmadığını açıkladı.

Gece 02 sularında basın toplantısı düzenleyen Münih Emniyet Müdürü, alınan tedbirlerin kaldırıldığını duyurdu ve eylemin bireysel bir eylem olduğunu, islamist grupların sözkonusu olmadığını söyledi.

Bilindiği gibi, bu olaydan birgün önce de, Almanya, yine Bavyera eyaletinin Würzburg şehrinde, 19 yaşında bir Afganlı mülteci gencin, trende yolculara baltayla saldırarak, bazısı ağır, çok sayıda yolcuyu yaralaması olayıyla sarsılmıştı. Olayda, saldırgan genç, polis kurşunuyla öldürülerek, durdurulabilmişti.

Münih'teki kanlı, bireysel eylemin duyulması üzerine, AB üyesi ülkeler bayraklarını yarıya indirmiş ve Alman halkı ile "Acınızı paylaşıyoruz. Dayanışma içindeyiz" şeklinde sayısız mesaj gündeme düşmüştü.

Bu arada Almanya'da Cumhurbaşkanından siyasi parti liderlerine kadar üst düzey şahsiyetlerin açıklamalarına paralel, ABD Başkanı Obama, yeni Başkan adayları Hilary Clinton ve rakibi Donald Trump'un yanısıra, AB yönetim kademesi de açıklamalarında, Alman halkına üzüntülerini, dayanışma içinde oldukları ve başsağlığı mesajı iletmişti.

Almanya'da ve Bavyera eyaletininde yaşanan bu iki saldırı, terör eylemlerinin bu bölgede de gerçekleşebileceği korkusu yaydı.

Münih'te bu sabaha karşı hayat normale dönerken, polis eylemcinin ateş ettiği alışveriş merkezi bölgesinndeki incelemesini sabah saatlerinde de sürdürdü.

Gözler, şimdiden Ekim ayında yapılan geleneksel Oktoberfest, yani biranın su gibi aktığı, 1 haftalık halk şölenine çevrildi.

Cuma akşam sularında 9 masum insanın ölümüne, 3'ü ağır 20 kişinin yaralanmasına yol açan bireysel kanlı eyleminden sonra, kitlesel etkinliklerin iptal edilip edilmemesi de gündeme geldi.

Dünkü olayda 2 bin 300 Alman polisi görev yaparken, Federal Ordu ve Bavyera'ya komşu Baden Württemberg ve Hessen eyaletlerinden özel hareket birlikteri ve Avusturya sınır güvenliği tarama helikopterleri de destek verdi.

https://youtu.be/gUgsa3UPb9Y

Toplum Gazetesi/ALMANYA: (HABER: 23 TEMMUZ 2016)

HABERLER