Milas'ta "Turhan Selçuk 6. Uluslararası Karikatür Yarışması"

ÜNLÜ ÇİZERİMİZ TURHAN SELÇUK ADINA DÜZENLENEN  "TURHAN SELÇUK ULUSLARARASI KARİKATÜR YARIŞMAS"NDA 2016 YILI BİRİNCİLİĞİ SIRBİSTAN'A GİTTİ


Türkiye'de Milas Belediyesi tarafından gerçekleştirilen 6. Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması'nda birincilik ödülü Sırbistan'a gitti.


Bu yılki yarışmaya 51 ülkeden 435 karikatürist 1635 karikatürle katıldı. Birinciliği Sırbistan’dan Borislav Stankovic, ikinciliği Romanya’dan Mıhaıl SorınIgnat, üçüncülüğü Ukrayna’dan Sergey Semendyaev kazandı.


Özel ödülleri ise Cumhuriyet Gazetesi Özel Ödülü Muammer Olcay (Türkiye), Scrikss Özel Ödülü Sajad Rafeei (İran), Milas Kent Konseyi Özel Ödülü Angel Boligan (Meksika), jüri Özel Ödülü Sergei Belozerov (Rusya) isimleri haketti.


Milas Belediyesi tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri, Turhan Selçuk Karikatürlü Ev’de düzenlenen sergi açılışıyla verildi.


Ödül törenine; CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ, Milas Kaymakamı Fuat Gürel, CHP’li Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ve Eşi Elif Tokat, etkinliğin Onur Konuğu olan Turhan Selçuk’un Eşi Ruhan Selçuk, Belediye Başkan Yardımcıları Zeynep Mat ve Faik Karagöz, Karikatürist Kamil Masaracı, belediye meclis üyeleri, oda ve dernek başkanları ile mahalle muhtarlar, ödüllü karikatüristler katıldı.


Programın açılış konuşması Turhan Selçuk’un Eşi Ruhan Selçuk tarafından yapıldı. Selçuk konuşmasında “Turhan Selçuk, siyasal, toplumsal, ekonomik ve kültürel tarihe ayna tutarken, zihinlerde yeni ufuklar açan, tüm bu olguları iç içe veren temaları, çizgilerindeki ve yazılarındaki muhteşem estetikle birleştiren, karikatür dünyasında ismi altın harflerle anılan, yaşadığı tüm güçlüklere ve bedellere rağmen ödün vermeyen bir onur abidesidir. Şimdi ve her zaman aramızda olan sevgili eşim Turhan Selçuk’u uçsuz bucaksız sevgi, özlem ve saygıyla anıyorum, anıyoruz” dedi.


Ruhan Selçuk’un ardından söz alan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ise, “Milas ölçeğinde bir ilçe için büyük öneme haiz, ilçemizin sınırlarını hatta ülkemizin sınırlarını aşan bir organizasyonun ödül töreninde beraberiz. Turhan Selçuk’a onun bıraktıklarına karikatür sanatına ve ilçemizin tanıtımına hep birlikte burada sahip çıkıyoruz.” görüşünü savundu.


1922 yılında Milas'ta dünyaya gelen ve genç yaştan itibaren çizgileriyle Türkiye kadar yurtdışında da büyük ün yakalayan Turhan Selçuk, dünyanın her kıtasında yüzlerce sergi açtı.


Turhan Selçuk"un eserlerinden özel bir seçki ise, 26 Eylül - 14 Ekim 2016 tarihleri arasında, Almanya'nın Rüsselsleim şehri belediye salonunda ziyaretçilerin ilgisine sunuluyor.


Bu özel sergiyi Almanya veya komşu Avrupa ülkelerinde serglemek isteyenler için irtibat adresi:
Toplum Gazetesi - Almanya : +49 172 608 35 25


Toplum Gazetesi/ALMANYA: (HABER: 25 Eylül 2016)

HABERLER