Mesut Özil, Alman Milli Takımından Ayrıldı

 

Almanya millli takımının Türk kökenli yıldız oyunlarından Mesut Özil, hakkında açılan yoğun karalama kampanyasına isyan etti ve Milli takımda artık görev almak istemediğini duyurdu.

Twitter hesabından üç bölüm halinde bir açıklama yayınlayan Mesut Özil, Alman milli takımının Rusya'daki başarısızlığının sorumlusu olarak gösterilmesine karşı çıktı ve: "Başarısızlığın tek sebebi ben olsam bile, kimse beni sahadaki kötü oyunumdan ötürü değil, Türk kökenimden ötürü suçlu buluyor ve dört bir koldan beni hedefe oturtuyor." dedi.

T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la birlikte Londra'da çekilmiş fotoğrafın aşırı şekilde suistimal edildiğine dikkati çeken Özil, "Eğer ben o iyi niyetli bulduğum ve sadece futbol konuştuğumuz özel davete gitmemiş olsaydım, ailemin kökenine saygısızlık etmiş olurdum. Bugün yine böyle bir davet olsa, yine giderim. Sonuçta, Sayın Erdoğan da tam bir futbol ustası ve kendisi de uzun yıllar futbol oynamış. Tamamen futbol eksenli bir buluşmaya, siyasi anlam yüklemek bir haksızlıktır" diye konuştu.

Mesut Özil ayrıca "Almanya milli takımına uzun yıllar kaptanlık yapmış olan ve halen Futbol Federasyonu adına bir dizi temaslara yetkili olan Matheus Lothar da, Rusya Devlet Başkanı ile el sıkıştı. O da sert bir politikacı. Kimse Matheus'a "Sennasıl Putin poz verirsin? Elini sıkarsın?" diye eleştirmiyor veistifaya davet etmiyor?" dedi.

Mesut Özil, Alman medyasını da çifte standart bir tavır sergilemekle suçladı.

Yıldız futbolcunun tüm saldırılara ve eleştirilere yanıt niteliğindenki 3 bölümlük açıklaması, ülke gündeminde gündem oluşturdu.

Alman medyası, bunu birinci haber olarak paylaşırken, 'Bu istifa,Almanya'nın yabancılara henüz açık olmadığını gösteriyor. Mesut'un istifasıyla Almanya önemli bir kayıp yaşamıştır" Alman Futbol Federasyonu Başkanı ne zaman istifa edecek? Mesut'un istifası, Almanya'nın bitişinin göstergesidir" şeklinde yorumlarla ele alındı.

Toplum Gazetesi/ALMANYA (Haber: 22 Temmuz 2018)

HABERLER