MERKEL: "MÜLTECİ AKININI ÖNLEMEK İÇİN NATO DEVREYE GİRSİN"


ALMANYA BAŞBAKANI ANGELA MERKEL ÖNERDİ:
"AVRUPA'YA MÜLTECİ AKININI ÖNLEMEK İÇİN, NATO GÜÇLERİ, EGE DENİZİNDE GÖREV ALSIN!"


Almanya Başbakanı Angela Merkel, Suriye başta olmak üzere, Türkiye üzerinden Avrupa'ya artan mülteci akınını önlemek amacıyla, NATO imkanlarının devreye sokulmasını önerdi ve bu askeri gücün özellikle Ege Denizi'nde mülteci tacirlerine karşı etkin bir mücadele verebileceğini söyledi.


Ankara'ya yaptığı bir günlük resmi temasın ardından Almanya'ya dönen Angela Merkel, ayrıca Türk ve Alman polis güçlerinden oluşan özel birliklerin de bu alanda sonuç verici bir çalışma yapabileceğine olan inancını dile getirdi.


Merkel ayrıca, NATO Savunma Bakanları toplantısının önümüzdeki günlerde yapılacağını ve Ege'de görev üstlenme konusunu görüşeceğini de sözlerine ekledi.


Başbakan Merkel'in NATO'yu görevlendirme önerisi, Almanya'da tepkiyle karşılandı. Yeşiller Partisi Dış Politika Sözcüsü Jürgen Trittin, Merkel'i sert dille eleştirdi ve: "Bugün Türkiye Suriye sınırını tamamen kapatmış ise, bu Batılı ülkelerin dayatması sonucu olmuştur. İnsanlar kendi yazgılarıyla başbaşa bırakılmıştır" dedi.


Bu arada Türkiye'nin aldığı önlemlere rağmen, şimdi de Makedonya'nın da benzeri önlemlere zorlandığı sınırı geçen mültecilerin bu ülkede engellenmesi için projeler üretildiği de konuşuluyor.


Eleştiriler arasında, Türkiye'nin 3 milyar Euro ile gözünün boyandığı ve ancak para kokusu ile, Suriyeli akınının durdurulmasının planlanması da eleştiri konuları arasında yer aldı.


Öte yandan Almanya'da bugün sona eren geleneksel karnaval etkinliklerinde ön plana çıkan konular arasında "Mülteciler ve Merkel'in politikası" yer aldı ve bayan politikacının bu dalgalı denizde zor günler geçirdiğine vurgu yapıldı.


Toplum Gazetesi/ALMANYA: (Haber: 9 ŞUBAT 2016)

HABERLER