Kıbrıs Sorunu Berlin'de Tartışıldı: Belçika Usulü Birleşik Kıbrıs Cumhuriyeti

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Sözen, Sosyal Demokrat Friedrich Ebert Vakfı'nca Berlin şehrinde düzenlenen “Kıbrıs ve Almanya: Kriz ve Olası Yeniden Birleşme Zamanlarında İkili İlişkiler” konulu konferansa katıldı.

Michael Roth’un açılış konuşması yaptığı etkinlikte Prof. Dr. Sözen, Oslo Barış Araştırmaları Enstitüsü Kıbrıs Direktörü Harry Tzimitras ile birlikte “Kıbrıs Müzakereleri ve Çözüm” konulu sunum gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Sözen, bölgesel ve uluslararası konjektördeki Kıbrıs’ı etkileyen gelişmeler ışığında müzakerelerin analizi, tarafların yakınlaşmaları ve sorunlu noktalar konularını içeren sunum yaptı. Sunumda özelde Suriye’de yaşananlar genelde ise Rusya ile Batı Dünyası arasındaki yenilenmiş soğuk savaşın gölgesindeki küresel gelişmeler üzerinde duruldu.

Prof. Dr. Sözen, “Funkhaus Europa” radyo kanalında da son 7 yıldır Kıbrıs Rum kesiminden bazı araştırmacılar ile birlikte yürüttüğü adanın iki tarafında müzakere konularını içeren kamuoyu araştırmalarına yer verdi.

Sözkonusu bilimsel araştırmalar ışığında her iki toplumun da çözüme ne kadar hazır oldukları ve önemli müzakere başlıkları üzerinde duruldu. Prof. Dr. Sözen son 7 yıldır yaptığı adanın iki kesimini kapsayan bilimsel araştırmalar sonucunda önemli bir kavram olan ve bilimsel konferans ve yayınlarda gündeme getirdiği Kıbrıs’ın “Belçikalaşması” kavramını açıkladı.

Prof. Dr. Sözen’e göre Kıbrıs’ta bir federasyon kurulacaksa onun güllük gülistanlık olmayacağı Belçika’daki gibi iki toplumlu problemli bir federasyon olabilecek. Prof. Dr. Sözen, Belçika’nın kuzeyinde Hollandaca konuşan Flamanlar, güneyinde ise Fransızca konuşan Valonlar'ın birbirleriyle fazla kaynaşmamalarına rağmen kurulan federasyonu başarıyla yürüttüklerine değindi.

Prof. Dr. Sözen, 5 yıl önce Belçika’da gerçekleştirilen şeçimlerde Flaman ve Valonların hükümeti 400 gün kuramadıklarını ancak Belçika’ya hiçbirşey olmadan devletin ayakta durmaya devam ettiğinin altını çizdi.

Prof. Dr. Sözen’e göre, Belçika modeli, Kıbrıs’ta gelecekte kurulabilecek olası federasyon için önemli bir örnek teşkil ediyor. Prof. Dr. Sözen Kıbrıslı Türk ve Rumlar'ın anlaşamadıkları noktalar olacağını belirterek önemli olanın geçmişten ders alarak anlaşılamayan konularda anlaşabilmesi ve anayasaya konulacak önemli mekanizmalarla devletin devam ettirilmesi olduğunu vurguladı.

Almanya ziyareti sırasında Prof. Dr. Sözen, Almanya’nın en ciddi haber kanalı olan Deutsche Welle’in Yunanca ve Türkçe servislerinde Kıbrıs müzakereleri ve bölgesel gelişmeler ışığında Kıbrıs’ın geleceği konularında çeşitli açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Sözen Kıbrıs müzakerelerinin geldiği nokta ve karşılaşılan sorunlar üzerinde dururken, sürdürülen müzakerelerin mutlaka iki toplumu federal bir çözüme hazırlayacak bir dizi işbirliği ve güven artırıcı önlemlerle desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

 

(Tahir Hacıkadiroğlu - Frankfurt)

 

HABERLER