İtalya: "Aç Kalmamak İçin Yemek Çalmak, Suç Değildir"

"AÇ KALMAMAK İÇİN YEMEK ÇALMAK, İNSANLIK HAKKIDIR"

İtalya'da Temyiz Mahkemesi, açlık ve beslenme ihtiyacından ötürü yemek çalan bir kişinin, hırsızlık yaptığı gerekçesiyle, cezalandırılamayacağına karar verdi.

Mahkeme bu kararını gerekçelendirirken: "İnsanın hayatta kalma hakkı, bir başka kişinin mülkiyet hakkından çok daha önemlidir" ifadesinin altını çizdi.

Avrupa medyasında da büyük konu olan bu karara ilişkin gelişmenin özeti şöyle:2011 yılında karnı aç olduğu için bir dükkandan peynir ve salam çalarken yakalanan İtalyan evsiz barksız bir adam, çıkarıldığı mahkemede 6 ay hapis ve 100 Euro para cezasına çarptırıldı. Yiyecek ürünleri ile dükkandan çıkarken yakalanan İtalyan yoksul, emaneti teslim etti ve bu davranışı savcılık nezdinde "hırsızlık" yerine "hırsızlığa teşebbüs" olarak görüldü ve ceza indirimine gidildi.

Konu İtalya'da Temyiz Mahkemesi'ne kadar uzandı ve sonuçta en üst yargı organı, beslenme hakkını bir insanlık onuru olarak görülmesi gerektiğine vurgu yaptı ve: "Bu olay, ne hırsızlıktır, ne de teşebbüs". Beslenme bir haktır ve bu eylem, bir insanın, değeri fazla olmayan bir ürünle karnını doyurmak istemesi sözkonusudur. Mal sahibinin mülkiyet hakkından da önemlidir." görüşünü savundu.

Toplum Gazetesi/ALMANYA: (Haber: 31 Ağustos 2016)

HABERLER