İSVİÇRELİ BİR KÖYE TAŞINANACAK AİLELER İÇİN ÇOCUK BAŞINA 10 BİN FRANK İKRAMİYE!

İsviçre’nin tatil bölgesinde bulunan 1300 metre yükseklikteki Albinen Köyü, azalan nüfusu tamamlamak için, çocuk başına 10 bin Frank ikramiye veriyor.

Olayın duyulması üzerine, meraklı İsviçreliler veya bu ülkede yerleşik, Ganalı, Brezilyalı göçmen aileler kadar, komşu ülkelerden de yabancılar gelmeye başladı. Bunlar içinde en yakın bölge olan İtalya’dan kafileler halinde gelenler dikkati çekti. İsviçre’nin Wallis Kantonu’ndaki turistik belde Leukerbad’a 7 km güney mesafedeki 250 nüfuslu Albinen köyü muhtarı Beat Jost, ilk etapta 8 çocuklu üç ailenin köye kabul edildiğini duyurdu.

Muhtar Jost ayrıca, 45 yaşından küçük olup, köye taşınacak olan, ev yapıp veya ev arazi satın alacak olanlara, en az 10 yıl burada kalmak ve yine en az 200 bin Frank düzeyinde yatırım yapacak olma koşuluyla, kişi başına 25 bin Euro ikramiye sunulduğunu da kaydetti.

Bu durumda çocuklar da, yine 10 bin Euro ekstra ikramiye hakkından yararlanacak. Albinen Köyü yönetiminin bu kararı, diğer bölgeleri de harekete geçirdi. Komşu köyler de, bölgeye gelecek olan ailelere çok ucuz araziler verme kararı aldı. Bu arada ücretsiz enerji kullanma, uygun finansman imkanını kullanma ile de, müstakbel köy sakinlerine cazibe yaratılması hedefleniyor.

Toplum Gazetesi/ALMANYA (Haber: 3 Aralık 2017)

HABERLER