IŞİD’li Azılı Bir Çeçen Teröristin 4 Yaşındaki Kızıl Saçlı Kızı İle Bir Alman Pr

Prof. Dr. Gerhard Trabert, Wiesbadenli bir aktivist sosyal tıp adamı.

Wiesbaden’deki Rhein Main Akademisi’nde öğretim üyesi ancak onu dünyada tanıtan özelliği ise, 25 yıldır Libya, Irak ve Suriye gibi riski yoğun krizli bölgelerde hizmet veren gönüllü hekimler arasında yer alması. Son yıllarda iç savaşla yaşanmaz hale gelen Suriye’nin, en ateşli ortamında görev yapan ve insanların yardımına koşan bir gönüllü hizmetli O.

61 yaşındaki Alman hekim, son 1 yıldır ise, Irak’ın krizli bölgesi Musul’da hizmet veriyor ve insanların yardımına koşuyor. Gerhard Trabert’i bugünlerde yine Almanya gündemine taşıyan olay ise, 4 yaşındaki, kızıl saçlı Khadeja adlı talihsiz bir kız çocuğunun düşündürücü yazgısı. Khadeja, aslında Irak birlikleriyle girdiği bir silahlı çatışmada evinde öldürülen Çeçenli bir radikal dinci teröristin tek kızı. Yani babası IŞİD’in azılı bir teröristi.

Hiçbir şeyi anlayacak yaşta olmayan Khadeja, babasıyla birlikte annesini de yitirdiği bu çatışmada, Iraklı askerler tarafından evde bir köşede ağlar vaziyette bulunmuş. Herşeyden habersiz, şok yaşayan bir masum kız çocuğu. Iraklı askerler, yaşadığı şoku atlatması için, çocuğu Prof. Gerhard Trabert’in hizmet verdiği yardım organizasyonuna geçici olarak bırakır. Irak birlikleri, bir süre sonra bu kız çocuğu, yasaları gerekçe gösterip, geri almak ister ama Prof. Dr. Trabert karşı çıkar. Çünkü, Khadeja ile, adeta arkadaş olmuştur. Internet üzerinden Alman televizyonlarında her kuşaktan izleyicinin sevdiği „Sendung mit der Maus“ (Fareli Program) adlı bir filmin görüntülerini 4 yaşındaki Khadeja’ya izletir ve sevdirir.

Onun yaşadığı şoku, bu tür filmler ile aşmayı dener. Bu güzel dostluğun ardından çocuğa adeta babalık yapan Prof. Dr. Trabert, Iraklı askerlerin isteğine direnir ve bu çocuğun yeterli altyapısı olmayan kurum ve kuruluşlara ait yurtlarda körelip gitmemesi için, Khadeja’nın uluslararası deneyimli yardım organizasyonu olan ‘Save the Children’ adlı, Çocukların Güvenliği isimli yardım teşkilatına verilmesini önerir. Alman hekim, bugüne kadar, çeşitli çatışma ve bombalama olaylarında farklı yerlerinden yaralanmış çok sayıda çocuk ve çocuk yaştaki gence, cerrahi müdahelede bulunduğunu söylüyor ve: „IŞİD’li bir teröristin çocuğuna bu denli sahiplenmenin sebebi ne olabilir?“ sorusuna: „Khadej’i unutmam hiç mümkün değil.“ diyor ve anlatıyor:

„Khadej, gerek benim, gerek ekibimizde tüm arkadaşların artık mesai arkadaşı olmuştu. Iraklı askerler, bu çocuğu almak için çok çaba sarfetti. Hatta, bize „teröristin çocuğu da otomatikman terörist olur“ gibi laflar etmeye başladılar. Direndim. Hatta kendilerini, mobil sağlık ekibimi bölgeden çekmekle tehdit bile ettim. Önce inanmadılar. Khadej’i elimizden zorla alıp giderken, ben de kararımı verdim. Tüm ekibe onların duyacağı şekilde: „Toplanın. O zaman biz de bölgeden gidiyoruz“ diye tavır koydum. O anda, askerler, kararlılığımızı farkedince, nasıl olduysa, geri dönüp çocuğu bize teslim ettiler. Gönüllü baba olarak bana güvenip teslim ettiler. Böylece, diğer mağdur çocuklar gibi, onun da uluslararası bir yardım organizasyonunda sıcak bir yuva bulmasını başardık. Ancak yeni bir sorun çıktı. Khadeja, bu defa beni hiç bırakmak istemiyordu. Ayaklarıma sarılıp ağlayınca, ben de çok kötü oldum. Onu teselli ettim ve kendisini yalnız bırakmayacağımı söyledim. Zor ikna oldu ama, yine de bir şekilde ikna oldu.“ diyor.

Irak ve Suriye’de yıllardır kötü şeyler yaşanıyor ama işte böylesi, insanı umutlandıran, gülümseten güzel şeyler de olmuyor değil. Tıpkı Alman bilim insanı ile, Çeçenli teröristin 4 yaşındaki kızıl saçlı yetim kızı Khadeja’nin yolunun kesişmesini sağlayan, bu sıradışı, duygusal olay gibi...(Mehmet Canbolat Araştırdı, Yazdı)

Toplum Gazetesi/ALMANYA: (Haber: 30 TEMMUZ 2017)

 

HABERLER