İŞBANK AG’ye 100 milyon Euro Sendikasyon Kredisi


İşbank AG, Wells Fargo Bank, N.A. koordinatörlüğünde 10 ülkeden 15 finansal kuruluşun katılımıyla 24,3 milyon ABD Doları ve 79,5 milyon Euro olmak üzere iki dilimde toplam 100 milyon Euro tutarında 1 yıl vadeli sendikasyon kredisi anlaşması imzaladı.

Yaklaşık 1,5 kat gibi yüksek bir taleple karşılaşan işlemin anlaşması 17 Mart tarihinde imzalandı ve kredinin aracılığı görevini ise Wells Fargo Bank, N.A. üstlendi. Kredinin en yüksek tutarla katılan bankalara ait bölümünün toplam maliyeti Libor + yüzde 0,85 ve Euribor + yüzde 0,75 oldu.

Türkiye İş Bankası’nın %100 iştiraki ve Almanya’da yerleşik en eski Türk bankası olan İşbank AG böylelikle, geçen yıl Mart ayında temin etmiş olduğu tarihindeki ilk sendikasyon kredisine göre daha düşük maliyet ve daha yüksek bir taleple sendikasyon kredisini yeniledi.

İşbank AG Genel Müdürü N. Burak Seyrek, küresel piyasalarda sene başından beri devam eden hareketlilik ve belirsizliklere rağmen toplam maliyeti düşürürken, mevcut ilişkide oldukları bankalara ilave katılımcılar ile uluslararası platformda İş Bankası Grubu’na ve İşbank AG’nin istikrarlı iş stratejilerine duyulan güveni bir kez daha tescillediklerini iletti. Temin edilen bu krediyle Avrupa genelinde 17 şubeyle reel sektörde faaliyet gösteren firmaların dış ticaret işlemlerinin finansmanına destek vererek Türkiye ile Avrupa arasındaki ticari faaliyetlerin geliştirilmesine öncülük etmeye devam edeceklerini açıkladı.

Toplum Gazetesi/ALMANYA: (HABER: 24 MART 2016)

HABERLER