HİROŞİMA VE NAGAZAKİ'NİN ÜZERİNDEN GEÇEN 74 YILDA, SÖNMEYEN BİR ATOM BOMBASI ACI

HİROŞİMA VE NAGAZAKİ'NİN ÜZERİNDEN 74 YILDIR GİTMEYEN VE YÜREKLERE SİNMİŞ, O KORKUNÇ ATOM BULUTLARI...

 

Mehmet CANBOLAT Yorumluyor:

İnsanlık tarihinin kara lekeli sayfalarından biri olan ve ABD'nin attığı atom bombasının korkunç izlerini bugün bile korkuyla yaşayan Hiroşima ve Nagazaki'nin üzerinden, atom silahlarıyla planlı, kitlesel bir katliam senaryosundan, yani insanlığın o büyük utancının üzerinden, tam 74 yıl geçmiş. Dile kolay, tam 74 yıl.

Hiroşima'yı yaşayan bir bilim insanının, bu korkunç facia üzerindeki düşünce ve gözlemlerini yansıtan bir anı kitabını, 80'li yılların ortasında, Almanca'dan Türkçe'ye bir gazeteci üslubuyla çevirmiştim. Bu çalışmam da, Hiroşima-Nagazaki faciasının yıldönümünde Milliyet Gazetesi'nde dizi yazı olarak yayınlanmış ve büyük ilgi görmüştü.

Türkiye'de iken sadece uzaktan bildiğim bu korkunç olayın ayrıntılarını, işte bu çeviri dizi yazısından öğrenince, nedense bilmiyorum, yaz ayının ortasında, her 6 Ağustos geldiğinde, içim hüzünlenir ve bir burukluk hissederim.

Takvimlerin 6 Ağustos 1945'i gösterdiği gün önce Nagazaki uyanmıştı o korkunç gerçeğe. Çok geçmeden, yani 9 Ağustos 1945 günü ise, Nagazaki kalbinden vurulmuştu.

Toplamda, 150 bine yakın insan, bu insanlık düşmanı bombanın altında ansızın ölüme yakalanmıştı.

Aman Tanrım! Ne korkunç bir ölüm... Nasıl bir yazgı!

Ölümlerin en korkunç olanı aslında...

Bellekleri biraz zorlayalım isterseniz.

Yaklaşık 13 bin TNT gücünde olduğu söylenen uranyum destekli bir bomba, merkezinde 3 bin santigrat derece ısı oluşturarak Hiroşima'nın yüzde 70'ini yoketmesi kadar korkunç bir olay var mıdır acaba?

Bombanın düştüğü 1,5 kilometre çapındaki alanda her yeri dümdüz eden bu bela atom bombası, ilk aşamada 80 bin ve ilerleyen 4 ay içinde de toplam 140 bin kişinin ölümüne sebep olmuştu Hiroşima'da.

Ancak, cellad ABD'nin hesabı ve öfkesi bitmemişti.

Hiroşima, ölüm uykusundan uyanmadan bu kez Nagazaki hedef alınmıştı. Bu kente ise yerin 500 metre üzerinden atılan ve 22 bin TNT gücündeki bombanın yıkım gücünü şehrin etrafını çevreleyen tepeler sınırlarken ilk aşamada 70 bine yakın kişi ölmüştü. Bu sayı, Nagazaki'nin toplam nüfusunun yarısının yok olması ile eşanlamlıydı.

Savaş ve emperyalist güçler arasındaki güç kavgasına kurban giden Japonya'nın hedef seçilmesine sebep olarak her iki şehirdeki askeri üsler ve Nagazaki'nin ağır sanayi kuruluşlarına sahip olması gösteriliyor.

Aradan bugün 74 yıl geçmiş. 
Her yıl 6 ve 9 Haziran günleri Japanya adeta ölüm suskunluğuna bürünüyor ve kurbanlar, çok özel törenlerle anılıyor.

Üzerinden 74 yıl geçmesine rağmen ABD'nin neden atom bombası atarak savaşı sonlandırmayı tercih ettiği henüz tam olarak anlaşılabilmiş değil.

Rusya ve ABD arasında uzun yıllar soğuk savaş döneminde gerekçe veya tehdit unsuru olarak gösterilen nükleer silahlar, günümüzde de devam ediyor ne yazık ki...

Yani, yeni boyutuyla dünyada bugünlerde de, kelimenin tam anlamıyla, örtülü bir soğuk savaş dönemi yaşanıyor.

ABD İran'ı nükleer silah üretimi gerekçesiyle zaman zaman tehdit ederken, Rusya, ABD'ye, kendisine yakın yerlere, örneğin Küba ve Venezuela'ya nükler üsler kurabileceği yönünde doğrudan mesajlar yollamaktan da geri durmuyor.

Nükleer savaş gölgesinin bugün de egemen olduğu bu ortamda, anlamsız hırs ve güç gösterisinde olan, hiç kuşkusuz, masum insanlara oluyor.

Aşırı silahlanma konusunda, ülkeler birbiriyle adeta yarışırken, nükleer silah tartışması, gün geçtikçe büyüyor.

Belli ki, hala Hiroşima ve Nagazaki'den gerekli ders alınmış değil.
Yazık... Hem de çok yazık!!!

Mehmet CANBOLAT Yorumladı.
Toplum Gazetesi/ALMANYA (Anma: 6 Ağustos 2019)

HABERLER