Hessenli Alman Bakanın 5 Ay Gecikmeli Bursa Ziyareti

ALMANYA'DAN HESSEN EYALETİ İLE BURSA İLİ ARASINDAKİ KARDEŞLİK PROJESİNDE GERGİN BULUŞMA

Türkiye ile Almanya başta olmak üzere AB üyesi bazı ülkelerle yaşanan siyasi gerilim Türk bayan bakanın, hafta sonunda Hollanda'dan sınırdışı edilmesi ile büyük bir krize dönüştü Ankara'nın ağır tepkisi dozunu artırarak devam ediyor.

Bu arada ilişkilerin benzeri bir gerginlik yaşadığı Almanya'dan Hessen eyaleti, nihayet kardeş bölge Bursa'ya erişti ve ilişkilerin geleceği için neler yapılabileceği konusunda temaslarda bulundu.

Hessen eyaleti Avrupa İlişkilerinden Sorumlu Devlet Bakanı Lucia Puttrich başkanlığındaki kalabalık heyet T.C. Bursa Valisi tarafından da kabul edildi.

Bu görüşmede Vali İzzettin Küçük: "Biz Türkiye olarak misafirperver bir toplumuz. Ülkemize ve Bursa'mıza gelen tüm misafirlerimiz bizim başımızın tacıdır." dedi.
 
İki ülke arasında tarihe dayalı köklü bir ilişkinin var olduğunun altını çizen Vali Küçük yaptığı konuşmada Batılı ülkelerin tutumundan da yakındı. İzzettin Küçük Hessenli Devlet bakanı ve heyet ile görüşmede şunları dillendirdi:

" Ülkeler arası ilişkilerde bazen iniş çıkışlar olabilir. Türkiye olarak 15 Temmuz gecesi yaşadığımız FETÖ hain darbe teşebbüsünün ardından, Avrupa bizim yanımızda yer alma refleksini göstermedi. Türkiye'yi yalnız bıraktı. Bugün yaşanan gelişmelere nazaran biz Türkiye olarak yine de misafirperver bir toplumuz. Ülkemize ve Bursa'mıza gelen tüm misafirlerimiz bizim başımızın tacıdır."
 
Hessen'den gelen heyete başkanlık yapan Bakan Lucia Puttrich ise: " Yoğun programınıza rağmen bizleri kabul ettiğiniz için çok teşekkür ediyoruz. Bugün kardeş şehrimiz Bursa'ya Almanya'dan üç Milletvekili arkadaşımla birlikte geldik. Umarım Bursa ile hem kültürel, hem de ticari olarak var olan ilişkilerimizi güçlendiririz." görüşünü savundu.
 
Alman Bakan Puttrich'e Valilik ziyareti esnasında, Alman Yeşiller Partisi'nden Milletvekili Ursula Hammann, Alman Hristiyan Demokrat Birliği Milletvekili Holger Bellino, Türk asıllı Bağımsız Milletvekili Mürvet Öztürk ve Türkiye'de bulunan Almanya Başkonsolosu Georg Birgelen eşlik etti.

Hessenli resmi heyet, Bursa'da 1 gün kaldıktan sonra, İstanbul'a geçti ve temaslarını burada sürdürdü.

Bilindiği gibi, Hessen eyalet parlamentosundan kalabalik bir heyek 2016 yılı sonunda Bursa'yı ziyaret etmek istemiş ancak Bursa Valisi İzzettin Küçük, Alman heyeti, geziden birkaç gün önce haberdar ederek, kendilerini kabul edemeyeceğini bildirmişti.

Bu olay, Hessen eyalet hükümetinde büyük bir şaşkınlık yaratmıştı.

Bursa ile ile Hessen eyaleti arasında 6 yıldır süregelen "Bölgesel Kardeşlik" ilişkisinin bundan sonra nasıl bir seyir izleyeceği merakla bekleniyor.

Toplum Gazetesi/ALMANYA: (Haber: 14 Mart 2017)

HABERLER