Hessen Barış Ödülü Sahibi Prof. Fincancı'ya Türkiye'de 2,5 Yıl Hapis Cezası

ALMANYA'DA HESSEN EYALETİNİN EN BÜYÜK BARIŞ ÖDÜLÜNÜ ALDI. TERÖR ÖRGÜTÜ PROPAGANDASI YAPMAK SUÇUNDAN TÜRKİYE'DE 2,5 YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI. EYALET HÜKÜMETİ ŞAŞKIN VE TEPKİLİ...

Almanya'da Hessen eyaletinin en prestijli ödülü olan "Albert Oswald Vakfı Barış Ödülü"nü 28 Kasım günü Wiesbaden Eyalet Parlamentosu'nda alan Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, "silahlı terör örgütünün propagandasını yapmak" suçundan 2,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Bu gelişme, Hessen eyalet Başbakanı Volker Bouffier ve ve Meclis Başkanı Norbert Kartmann tarafından sert biçimde eleştirildi.

Bugün ortak bir yazılı açıklama yayınlayan Eyalet Başbakanı Bouffier ile Meclis Başkanı Kartmann, Prof. Dr. Fincancı'yı cesur ve güçlü bir şahsiyet olarak tanıdıklarını ifade etti ve bilimkadınının hapis cezasına çarptırılmasını kınadı.

Başbakan ve Meclis Başkanı: "O, kendini insan haklarına adamış bir şahsiyettir. Bu yüzden de eyaletimizin bu yüksek prestijli ödülünün 2018 sahibidir. İnsanlığın, Prof. Şebnem Korur Fincancı gibi, güçlü ve mücadele ruhu yüksek şahsiyetlere her zaman ihtiyacı olacaktır." dedi.

Prof. Korur Fincancı, imza attığı bildiride terör örgütü propagandası yaptığı gerekçesiyle yargılandı ve attığı imzadan pişmanlık duymadığını beyan etmesi üzerine, İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 2,5 yıl hapisle cezalandırıldı. 

''BARIŞ İSTEMEK SUÇ DEĞİLDİR''

Prof. Korur Fincancı, imza attığı bildiride terör örgütü propagandası yaptığı gerekçesiyle yargılandı ve a pişmanlık duymadığını beyan etmesi üzerine, İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 2,5 yıl hapisle cezalandırıldı. 

Pro. Korur Fincancı'nın avukatlarından Oya Meriç Eyüpoğlu, müvekkilinin bildiri öncesi ve sonraki açıklamalarıyla söz konusu metindeki imzasının tamamen tarihsel hakikat arayışı kapsamında olduğunu savunarak, beraat talebinde bulundu.

Davanın biteceği hatırlatılarak son sözü sorulan sanık Prof. Fincancı: "Yüzleşmeyi başardığımızda bu yargılamaların utanç belgeleri olacağını düşünüyorum. Suçlamayı kabul etmiyorum. Emile Zola'nın dediği gibi, asıl ben itham ediyorum" dedi.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanık Fincancı' 5 Mart 2016'nın öncesi ve sonrasındaki röportajlarında yer alan ifadelerini, özellikle suça konu bildiri içeriğiyle örtüşecek şekilde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin tamamen savunma ve güvenlik amaçlı bölgedeki faaliyetini "vahşet/soykırım girişimi, savaş suçu ve Kürt halkına topyekün saldırı" olarak beyan etmesini, bölgede PKK/KCK Silahlı Terör Örgütü tarafından yapılan hendek kazma eylemlerini övmesini, öz yönetim anlayışına sahip çıkmasını gerekçe göstererek, sanığın "silahlı terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 1 yıl 8 ay hapisle cezalandırılmasını kararlaştırdı.

CEZADA İNDİRİM YAPILMADI

Suça konu bildirinin basın ve yayın yoluyla kamuoyuna duyurulduğunu belirten mahkeme, cezayı 2,5 yıla çıkardı.

Sanığın duruşmalardaki tutum ve davranışlarını olumsuz olarak değerlendiren heyet, pişmanlık duymamasını da dikkate alarak, Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı'nın cezasında herhangi bir indirimde bulunmadı.

Toplum Gazetesi/ALMANYA (Haber: 22 Aralık 2018)

HABERLER