"Hazreti İsa Yaşasaydı, Globalizm Karşıtı Olurdu"

„HAZRETİ İSA BUGÜN YAŞASAYDI, MUTLAKA GLOBALİZM KARŞITI OLURDU“

Almanya’da iktidardaki Hıristiyan Demokrat Parti CDU eski Genel Sekreteri Heiner Geissler, 87 yaşında öldü.

Muhafazakar bir parti üst yönetiminde uzun yıllar politika yapan ancak böylesi bir üst göreve rağmen, „çevreci, globalizm karşıtı ve daha eşit paylaşımcı bir dünya“ sloganıyla hareket eden Geissler, uzun süredir tedavi görüyordu.

Heiner Geissler, Helmut Kohl Hükümetinde uzun yıllar, Çalışma Bakanlığı önde olmak üzere bir dizi kabine görevinde de bulunmuştu.

Parti içinde, aykırı düşünce ve uygulamalarına rağmen sevilen Heiner Geissler, Almanya’nın tartışmalı küreselleşme karşıtı muhalif teşkilatlarından ATTAC üyesiydi.

Geissler, yıllar önce, Almanya’da gerçekleşen G-8 Dünya Liderler Buluşması sırasında, ATTAC’a yönelik baskıları protesto etmiş, parti içi tepkilere rağmen, ve bir canlı yayında başvuru formu doldurarak, bu muhalif teşkilata üye olmuştu.

Geissler, ATTAC teşkilatının, „daha güzel ve yaşanabilir dünya için“ mücadele verdiğini, kendisinin de bu görüşleri paylaştığını beyan etmişti. Alman muhafazakar parti yöneticisi, o günden ölümüne dek, bu teşkilat adına değişik yerlerde konuşmalar yapıyor ve toplumsal aydınlanmaya katkı sunuyordu.

Geissler, konferanslarından birinde ise, dünyada hakça paylaşımın olmadığından yakınarak, küresel güçleri eleştirmiş ve buna artık bir dur denilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Geissler hatta: „Eğer Hazreti İsa, bugün yaşasaydı, mutlaka ATTAC üyesi olurdu“ demişti.

ATTAC yönetimi, bugün yayınladığı bir özel açıklamada, Hıristiyan Demokrat Partili Heiner Geissler’in ölümünden büyük üzüntü duyduklarını belirtti. Teşklat açıklamasında: Heiner Geissler’in aramızdan ayrılılmasıyla, önemli bir boşluk yaşayacağız. Çünkü yıllardır savunduğumuz „globalleşmeye karşı“ muhalif hareketimizin, toplumun orta tabakasına yayılmasında O’nun katkısı büyük olmuştur. Kendisini hiç unutmayacağız.“ dedi.

Toplum Gazetesi/ALMANYA: (Haber: 12 Eylül 2017)

HABERLER