Gazeteci Mehmet Canbolat'a Almanya'dan "2016'nın Yurttaşı Ödülü"

"Toplumsal Yaşama Katkıları"ndan Ötürü Onurlandırıldı


GAZETECİ MEHMET CANBOLAT'A ALMANYA'DA, "2016'NIN YURTTAŞI ÖDÜLÜ"


Almanya'da toplumsal ve sosyal yaşama renk ve yeni boyut kazandıran ve artı değer üreten çalışma ve projelerinden ötürü verilen "Yurttaş Ödülü"nün 2016 yılındaki sahibi, Gazeteci Mehmet Canbolat oldu.


Almanya genelinde düzenlenen ve Sparkasse Langen-Seligenstadt adlı bankanın desteğinde hazırlanan bu geleneksel ödül için, Kreis Offenbach İl Genel Meclisi salonunda özel bir tören düzenlendi.


Kaymakam Oliver Quilling, İl Genel Meclisi Başkanı Bernd Abeln ve Sparkasse Langen Seligenstadt Genel Müdürü Klaus Zoufal'ın ev sahipliği yaptığı "Deutscher Bürgerpreis 2016" adlı geleneksel ödül töreninde, Mehmet Canbolat bu onura "Lebenswerk - Yaşam Üretmek" kategorisinde layık görüldü.


Sparkasse Yönetim Kurulu Üyesi Walter Metzger, Mehmet Canbolat'ın çok yönlü gazeteciliği ile, iki toplum arasındaki ilişkilerin gelişmesi bağlamında bir dizi önemli projenin fikir babası ve uygulayıcısı olduğuna dikkati çekti.


Metzger ayrıca: "Mehmet Canbolat, sadece mesleki anlamda değil, aynı zamanda toplumsal ve sosyal yaşamın renklenmesi içinde bir dizi geleneksel etkinliğe öncülük etmiş ve hatta bunları, büyük bir fahri yürekle bugün bile sürdürmektedir. Canbolat, bu ödülü fazlasıyla haketmiş bir isimdir ve Almanya'daki barış içinde birlikte bir yaşam ekseninde önemli bir kişiliktir." görüşünü vurguladı.


"2016'nın Yurttaşı Ödülü"nü, Mehmet Canbolat'a Kaymakam Oliver Quilling ile İl Genel Meclisi Başkanı Bernd Abeln, Langen Belediye Başkanı Frieder Gebhardt ile Sparkasse yöneticileri Klaus Zoufal ve Walter Metzger birlikte verdi ve kendisini özverilii, iz bırakan ve renkli projelerinden ötürü kutladı.


Canbolat teşekkür konuşmasında özetle şu mesajları verdi:


"…Almanya'da yaklaşık 35 yıldır gazetecilik yapıyorum. Bugüne değin ülkenin farklı köşelerinde sayısız ödül töreni izledim, haber yaptım, gözlem yorumladım. Ancak hiçbir zaman, benim doğal yaşam biçimim olan çalışmaların, bugün burada onurlandırılacağını hiç düşünmemiştim. Ben her zaman iyi şeyler üreten ve topluma yararlı adımlar atan insanları gazeteci olarak izleyip, onları kamuoyu ile buluşturmayi ilke edinmiş biriyim. Bunu bir görev olarak kabul ederim. Gözlem yaptıkça, bazı insanları farkederim ve o kişileri öne çıkartırım. Ancak bugün birileri beni farketmiş olsa ki, şimdi ödül alan kişi konumundayım. İnandığım bir şey vardır; "başkaları benim farkıma varmalı" diyen insanların, öncelikle ve mutlaka, bizzat başkalarının farkında olması da gerekir. Bu ödül, bundan sonraki çabalarım için, yeni bir güç kaynağı olacaktır. Böyle bir ödül bana verildi ancak bu onuru, projelerime katkı sunan tüm arkadaşlarımızla üleşmek istiyorum…"


Kreis Offenbach ilinin yönetsel merkezi Dietzenbach şehrinde gerçekleşen bu ödül takdim töreninde ayrıca, değişik yerel grup ve derneklere de, farklı alanlardaki yerel sosyal faaliyetlerinden ötürü plaketler verildi. (Haber-Fotoğraflar: Hamide KÜÇÜKLER - İsa DEVEÇEKEN)

HABERLER