Frankfurt'taki Cumhuriyet Resepsiyonu'nda Ağır Hata… Atatürk Yoktu

T.C. FRANKFURT BAŞKONSOLOSLUĞU'NUN 29 EKİM RESEPSİYONUNDA, ATATÜRK YOKTU

29 EKİM Cumhuriyet Bayramı'nın 93. yıldönümü, tüm Trükiye'de olduğu gibi, yurtdışında da gerek devlet resepsiyonları gerek özel etkinlikler ile kutlandı. Bu etkinliklerin yoğunluk sergilediği ülkelerden biri de Almanya idi. Türkiye Cumhuriyeti Frankfurt Başkonsolosluğu'nun ev sahipliğini yaptığı devlet resepsiyonunda bir dizi talihsizlik ve hata yaşandı. Bu davette Hessen eyalet hükümeti, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlar, eyalet meclisleri ve yerel yönetimlerden çok sayıda temsilci ve yüzlerce özel türk konuk hazır bulundu.

Tüm Türkiye'de olduğu gibi yurtdışındaki resepsiyonlarda, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı Türkçe ve Almanca veya bulunulan ülkelerin dilinde okundu. Yabancı misyon şefleri de, bu resepsiyonlarda Başkonsoloslar aracılığıyla, Türk ulusunun Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı. Frankfurt’taki resepsiyonun gerçekleştiği salon, büyük eleştiri aldı. Konuşma kürsününün sağına konan ancak ütüsü bozulmuş Türk bayrağı, Türk konuklar arasında tepkiye yol açarken, gibi, sahneyi çevreleyen kirli siyah örtüler ise, ayrı bir çirkinlik sergiledi.

Bunun dışında tek bir Atatürk portresi veya Türk bayrağı dikkati çekmezken, tepki üzerine, konukların şaşkın bakışları altında salona apar topar bayraklı bir Atatürk posteri asılıverdi. Kimi konuklar, protesto amacıyla, salonu terkederken, sözkonusu Atatürk posterli bayrağı ise, konuklardan ve Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği Başkanı Sultan Atıcı’nın yakındaki evinden bulup getirip, emanet verdiği öğrenildi. Konuklara ikram amaçlı yemek standtlarının ise, salon dışında dar bir alana yerleştirilmiş olması, ayrı bir çirkinlik sergiledi.

Yüzlerce insan, daracık ve basık tavan ince uzun bir odaya yemek için adeta hapsolurken, yandaki büyük salon ise, birdenbire terkedilmiş görüntü verdi. Alman diplomatik temsilciler ve siyaset dünyasından katılımcılarla, ilgilenen kimsenin olmaması ve yabancı konukların salonun belli köşelerinde tek kalması gözden kaçmadı. Resepsiyonu bu tür hata ve eksiklikten ötürü protesto eden ve CHP ve Vatan Parlili oldukları öğrenilen bazı gruplar: "29 Ekim, en önemli bir gündür. Kaldı kı, Frankfurt Başkonsolosluğu bu konuda oldukça deneyimlidir. İlk kez yapılan bir organizasyon değildir. Ağır bir hatadan da öte, düşündürücü bir talihsizliktir, tavırdır." şeklinde eleştiri getirip, salonu terkettiler. Benzeri tepkiler, salondaki sohbetlere de yansıdı ve ilerleyen saatlerde, salona apar topar Atatürk posterli bayrak asılması da yadırgandı.

(Hamide KÜÇÜKLER gözledi, yazdı. Toplum Gazetesi / ALMANYA: (Haber: 29 Ekim 2016)

HABERLER