Frankfurt'ta AB Eksenli Karikatür Sergisi...Erdoğan Bile Avrupa'nın Tarihi Olmuş

Avrupa kıtasında savaşlara son vermek ve kalıcı barışı inşa etmek amacıyla 2. Dünya Savaşı sonrasında başlayan Avrupa'da Birlik Süreci, 60 yıllık geçmişin ardından sancılı bir yolculuk yaşıyor.


Bu tesbit, Frankfurt'un ünlü tarihi mabedi Paulskirche adlı büyük salonda açılan ve 21 Mayıs'a dek gezilip görülebilecek kapsamlı bir karikatür sergisinde de öne çıkıyor.


2017 Avrupa Haftaları kapsamında açılan bu sergide 15 ülkeden güçlü çizerlere ait 70 ayrı eserden oluşuyor. Eserler, Topluluk projesinin önemine tarihi boyutlardan başlayıp, bugünlere dek uzanan engebeli yolculuğundan önemli sayfalara ışık tutuyor ve her karikatür, izleyiciye önemli bilgileri de aktarıyor.
Frankfurt Anakent Belediye Başkanı Peter Feldmann da sergiyi gezdi ve yaptığı konuşmada, Ingiltere'nin Topluluktan ayrılma kararına rağmen, Birlik sürecinin daha da güçlenerek yoluna devam edeceğinin altını çizdi.


Feldmann ayrıca, Frankfurt'un tarihinden bu yana barışçıl dokusunu hep sürdüregeldiğini ve farklı kültürlerin barış içinde birlikte yaşamı sürdürdüğünü sözlerine ekledi ve Avrupa Merkez Bankası'na ait yerleşkenin yanısıra, yakın bir gelecekte ekonomi ve para piyasası eksenli, bir dizi AB kurumunun Frankfurt'a geleceğine olan inancını ifade etti.


Karikatür sergisi, dünyada hukuk devleti ve demokrasinin temelinin ilk atıldığı ve Avrupa ruhunun doğduğu ve bu yöndeki görüşmelerinin ilk yapıldığı mekan olarak bilinen Paulskirche adlı tarihi kilisenin zemin katında hergün 10-17:00 saatleri arasında 21 Mayıs akşamına dek (16 Mayıs günü hariç) gezilip görülebilecek.


Almanya'da yerleşik, Türk kitle örgütleri ve üyeleri için olduğu kadar, yolu 21 Mayıs'a dek, aynı zamanda Türkiye'den Eskişehir'in kardeş kenti olan Frankfurt bölgesine düşecek olan, kültür, tarih ve sanat dostları ile karikatürseverlere, bu sergiyi mutlaka gezip görmey, zaman ayırmayı, önemle tavsiye ediyoruz.

Diğer resimleri görebilmek için tıklayınız: https://www.facebook.com/296410634047470/photos/pcb.440003566354842/440002293021636/?type=3


Toplum Gazetesi/ALMANYA: (Haber: 12 Mayıs 2017)

HABERLER