Frankfurt Kitap Fuarı'na Tutuklu Yazar Aslı Erdoğan'ın Mektubu Damga Vurdu

ULUSLARARASI FRANKFURT 68. KİTAP FUARI'NA, CEZAEVİNDEKİ YAZAR ASLI ERDOĞAN'IN MEKTUBU DAMGA VURDU


Aslı Erdoğan: "Nasıl olur bilmiyorum ama, edebiyatın dünyada diktatörleri devirdiğini biliyorum"


Dünyada, "Yayıncılık ve Kitabın Mekkesi" olarak tanımlanan Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı'nın 18 Ekim akşamı yapılan resmi açılışına, Türkiye'de tutuklu olan yazar Aslı Erdoğan'ın kısa bir mektubu damga vurdu.
Bulunduğu cezaevinden gizlice dışarı sızdırıldığı bildirilen bu mektup, açılışta hazır bulunan çok sayıda Avrupalı üst düzey politikacı ve devlet adamı ile, yüzlerce ülkeden binlerce yayınevi temsilcisini etkiledi.


Alman Yayıncılar Birliği Başkanı Heinrich Riethmüller tarafından okunan bu mektupta Aslı Erdoğan, 15 Temmuz darbe kalkışmasından sonra, çok sayıda aydın ve gazeteciyle birlikte, 70 gündür İstanbul'da bir cezaevinde tutulduğunu belirtti.


"Ülkemde, gerçekler açıktan açığa öldürülüyor. Ancak, nasıl olur bilmiyorum ama, edebiyatın dünyada diktatörleri devirdiğine inanıyorum." diyen Aslı Erdoğan'ın bu mesajı, salonda bomba etkisi yarattı ve uzun süre ayakta alkışlandı.
Resmi törenin ana konuşmacısı AP Başkanı Martin Schulz idi. Schulz, Erdoğan'a çağrıda bulunarak; "Bu insanları serbest bırakın artık" diye konuştu.


Yayıncılar Birliği Başkanı Riethmüller ise, Avrupalı politikacıları eleştirdi ve Türkiye'deki insan haklarının çiğnenmesine karşı yeterince tepki veremediklerini dile getirdi.
Riethmüller: "Batılı politika dünyası, bunu bilerek yapıyor. Çünkü Türkiye ile yapılmış Mülteci Geri Kabul Anlaşması'nı riske atmak istemiyor" dedi.
Toplantıda ayrıca, Türkiye'de insan hakları ve düşünce, basın özgürlüğünü savunan bir imza kampanyası da tanıtıldı.


Alman Yayıncılar Birliği ile PEN Almanya kuruluşunun öncülük ettiği bu imza kampanyasına bugüne değin online olarak 80.000 kişi destek verdiği duyuruldu.
Ev sahibi Frankfurt'un Anakent Belediye Başkanı Peter Feldmann ise, konuşmasında bu kentin doğası gereği, ırkçılığa hiçbir zaman geçit verilmeyeceğini vurguladı.


Bu yılkı fuarda Konuk ülke konumunda Hollanda ve Belçika'nın bir bölümü olan Flandern bölgesi olup, bu iki ülke, 5 gün boyunca çok yönlü olarak tanıtılacak ve önemli etkinliklere ev sahipliği yapacak.
Resmi açılış törenine bu bağlamda Belçi Kraliçesi Mathilde, Kral Philippe'nin yanısıra, Hollanda Kralı Willem-Alexander de hazır bulundu.


Açılışta, konuklar arasında Hollanda, Belçika ve Almanya'dan çok sayıda politikacı, sanat ve edebiyat dünyasından önemli şahsiyetler de dikkati çekti.
Pazar akşamına kadar devam edecek olan bu fuarı, Çarşamba Cuma günleri arası sadece uzmanlar gezebilecek.
Kitap kurtları ise, Cumartesi ve Pazar günleri yayın dünyasında gezinti yapma imkanına sahip olacak.
68. Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı'nın 300 bin kişinin gezmesi bekleniyor.


T.C. Kültür Bakanlığı da, bu yılkı etkinlikte Türkiye'den yayıncıları bir çatı altında Almanya'ya getirdi.
Türk kitap dünyasından yeni çıkan eserlerin yanısıra, geçmiş yıllarda ilgi gören yüzlerce eser de, Frankfurt'ta 5 gün süreyle tanıtılacak.
Bakanlık programına göre, 5.0 salonunda C-144 numaralı büyük standtt 5 gün boyunca, bazı edebiyat sohbetleri ve açık oturumlar da gerçekleşecek.


Bakanlık, 19 Ekim saat 12 sularında, bakanlık temsilcileri, fuar ve katılımcılar onuruna Türkiye standında bir kokteyl veriyor.
Bakanlık açıklamasına göre, bu yılki fuarda, Doğan Hızlan, İskender Pala, Adnan Özer, Alev Alatlı, Ayşe Böhürler, İlber Ortaylı, Orhan Miroğlu, Ceren Kenar gibi edebiyat ve tarih dünyasından isimler var.
Bu arada son yıllarda olduğu gibi, fuarda hergün, Türk mutfağından bazı örnekler de, meraklılarına uygulamalı olarak pişirilip, takdim edilecek.
(Mehmet Canbolat Yazdı)


Toplum Gazetesi / ALMANYA: (Haber 18-19 Ekim 2016)

HABERLER