Frankfurt Anakent Belediye Başkanı, Aşırı Bir Türk Sanat Müziği Hayranı

FRANKFURT'UN KÜLTÜR MABEDİ, "ALTE OPER", BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANININ İSTEĞİ ÜZERİNE, TÜRK SANAT MÜZİĞİ'NE KAPILARINI AÇTI

BELEDİYE BAŞKANININ TÜRK MÜZİĞİ MERAKI ŞAŞIRTTI

Almanya'da Frankfurt Anakent Belediye Başkanı’nın “Türk Sanat Müziği” merakı, kentin tarihi kültür mabedi olarak bilinen Alte Oper programına dahil edildi ve Başkan Peter Feldmann için, “Mozart” salonunda, Osmanlı’nın saray müziği olarak bilinen Türk sanat müziğinden örnekler seslendirildi.

Alte Oper Dostları Girişimi’nin geleneksel etkinliği olan “Hangi Müziği Seviyorsunuz?” konulu programa 2016’nın ilk konuğu Anakent Belediye Başkanı Feldmann oldu. Organizasyon sorumluları Feldmann’ın “Türk Sanat Müziği”ni tercih ederim” yanıtını vermesi üzerine yöneticiler önce biraz şaşırdı.

Yetkililer, bu müzik dalında hiçbir altyapıları olmadığını, bölgedeki müzik akademisinde böyle bir öğrenim dalı bulunmadığını saptayınca, Almanya genelinde bir arayışa geçti.

Birkaç hafta içinde Köln bölgesinden kemanıyla Nure Dlovani, ud ile Hıdır Şenol ve kanun çalgısıyla Yıldırım Uçar ile bir sürpriz hazırlandı. Üçlü, yaklaşık 400 Alman müzikseverin sempatiyle izlediği etkinlikte, “Hatıra Defteri, Üsküdar’a Gider İken ve Nihavend Longa” eserleri dinlendi.

Peter Feldmann, sahnedeki kısa sohbette, Türk sanat müziği ile bir tesadüf sonucu tanıştığını ve bu sanat türünde derin bir felsefe olduğunu gördüğünü belirtti ve fırsat buldukça, Frankfurt’un Sossenheim semtindeki Efes müzikholüne giderek, bu müziğin örneklerini canlı yaşadığını belirtti.

Feldmann ayrıca: “Elbette başka müzikler de dinliyorum ancak bu tür bir müziğin Alte Oper gibi önemli bir kültür mekanında sahne almasını da çok önemsedim. Böylece, içimizde bizlerle birlikte yaşayan insanların sahip oldukları kültürel birikimlerinden küçük bir örneği, Almanlar’ın da dinlemesini arzu ettim” diye konuştu.

Peter Feldmann, etkinliğin sonunda Türk sanat müziğinden örnekleri sahneleyen üçlü müzisyeni kutladı. Etkinliği T.C. Frankfurt Başkonsolosu Mustafa Çelik de izledi.

Etkinliğin ikinci bölümünde ise, hem müzisyen hem doktor olan Christa Ratjen’in Franz Schubert’in eserlerine yönelik isteği yerine getirildi.

Frankfurt Müzik Yüksek Okulu öğrencileri, Sophie Schüler, Natalia Nagyova, Clara Holdenried ve Bettina Kessler, genç Soprano Adrea Cueva Molnar’ın yorumlarına eşlik etti.

Toplum Gazetesi/ALMANYA: (Haber: 20 Şubat 2016)

HABERLER