Frankfurt 25 Haziran'da Rengarenkti. Kültürler Şöleni İz Bıraktı

Almanya genelinde önemli etkinliklerinden sayılan ve Frankfurt’ta 10 yıldır süregelen “Parade der Kulturen-Kültürlerin Şöleni” onbinlerce insana renkli bir gün yaşattı.

80’i aşkın ülkeden, müzik kostüm ve dansların eşliğinde gerçekleşen bu geleneksel sokak şöleni nedeniyle, şehiriçi trafiği önemli ölçüde aksadı. Main nehri kıyısında yürüyüşe geçen ekiplerin canlı müzik eşliğindeki gösterileri, tüm sokakları dolduran binlerce insanın büyük sempatisini topladı. Frankfurter Jugendring - Gençlik Birliği’nin öncülüğünde gerçekleşen bu etkinlikte, korteje katılan binlerce göçmen, daha sonra Römer meydanında toplandı.

Bu bölümde Anakent Belediye Başkanı Peter Feldmann’ın yanısıra, şölenin ilk yıllardaki öncülerinden Hessen milletvekili Turgut Yüksel ile, Federal eski milletvekili Ranan Demirkan da birer konuşma yaptılar ve atmosfere yönelik olumlu mesajlar verdiler. Göstericiler burada bekleyen binlerce ziyaretçi ile bütünleşerek, Frankfurt’un çok kültürlü dokusuna, barış içinde birlikte yaşam hedefine ve ırkçılık, ayrımcılığa karşı mücadele kararlılığına dikkat çekti. Kültürler Şöleni, gece geç saatlere kadar Main nehri kıyısında kurulan yerel uluslararası derneklerin yemek içecek standtları ile, binlerce meraklı ziyaretçiyi cezbetti.

 

Konuklar, yer yer yoğun yağmura rağmen, etkinlik alanında kalmaya özen gösterdi. Bu arada, kurulan sahnelerde konserler de programa hareket kazandırdı. (Fotoğraflar: Hamide KÜÇÜKLER)

HABERLER