FRANK WALTER STEINMEIER, ALMANYA'NIN 12. CUMHURBAŞKANI SEÇİLDİ

…VE ALMANYA 12. CUMHURBAŞKANINI SEÇTİ. O'NUN ADI ARTIK: FRANK WALTER STEINMEIER...

Berlin'de 12 Şubat Pazar günü gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı oylamasında, sandıktan Sosyal Demokrat politikacı Frank Walter Steienmeier çıktı.

Toplam 1260 üyeli Federal Temsilciler Konseyi'ndeki oylamanın ilk turunda 931 oy alan eski Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, bu ülkenin 12. Cumhurbaşkanı ünvanını almış oldu.

Toplam 5 kişinin aday gösterildiği seçime kendi partisi Sosyal Demokrat Parti SPD ve Büyük Koalisyon Ortağı CDU/CSU Hristiyan Birlik Partilerinin ortak adayı olarak katılan Steinmeier, ilk turdaki büyük sonucun belli olmasından sonra, bir teşekkür konuşması yaptı.

Ülkenin sevilen politikacılarından ve Türkiye ile ilişkilerde bugüne dek oldukça dengeli çizgisiyle bilinen 61 yaşındaki Frank Walter Steinmeier, kendisine duyulan bu büyük güvene layık olmaya çalışacağını belirtti ve Almanya'yı en iyi şekilde temsil etmeye çaba sarfedeceğini söyledi.

Steinmeier, yeni göreviyle birlikte, diplomasi yerine, açık ve doğrudan mesaj vermeye özen göstereceğini de ifade etti.

Babası marangoz, annesi bir fabrika işçisi olan Sosyal Demokrat Partili sevilen politikacı Steinmeier, 7 yıl önce, hasta olan eşine böbrek bağışı yaptığı için bir dönem politikadan uzak kalmıştı.

4 yıl önce kurulan SPD-CDU/CSU Büyük Koalisyonu'nun oluşmasında da önemli kilit rolü oynayan ve uzlaşmacı, sakin kişiliğiyle tanınan Frank Walter Steinmeier, 1 ay öncesine kadar Federal Hükümet'te Dışişleri Bakanı olarak görev yapıyordu.

Stainmeier, adaylığın kesinleşmesinin ardından 1 ay önce bu görevi SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel'e devretmişti.

Almanya'da Cumhurbaşkanlığı seçimi için çok boyutlu bir yöntem izleniyor.

5 yılda bir, sadece Cumhurbaşkanı seçimi için oluşturulan bu Konsey'de, Federal Meclis ve Eyaletler Meclisi üyelerinin yanısıra, yine her eyaletten önceden belirlenen sivil toplum örgütlerinden bazı temsilciler ile, toplumda bazı alanlarda öne çıkan seçilmiş şahsiyetler oy kullanabiliyor.

Steinmeier'in, son 1 yıldır iyice gerilen Türk Alman ilişkilerinin yumuşaması yolunda önemli adımlar atması da bekleniyor.

Toplum Gazetesi/ALMANYA (Haber: 12 Şubat 2017)

HABERLER