FAZIL SAY'IN ALMANYA'DAKİ 14 AĞUSTOS KONSERİ

Türkiye'nin yetiştirdiği, Batılı ülkelerde büyük ilgi gören ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, 14 Ağustos Pazar günü, saat 17'de, Almanya'da yeni bir konsere daha imza atacak.


"Barocksaal Kloster Machern, Bernkastel- Kues" adresinde "Mosel Müzik Festivali kapsamında sahne alacak olan Fazıl Say'ın bu sıradışı konserini Almanya'nın farklı şehirlerinden çok sayıda Türk müzikseverin de izlemesi bekleniyor.

Festival yönetiminin bu konser bağlamında yaptığı tanıtımda Fazıl Say için şu ifadeleri kullanması dikkati çekti:

"…Haydn, Mozart, Beethoven’ın eserlerini her yetenekli piyanist çalabilir. Ama Türk sanatçı Fazıl Say, daha fazlasını arzulamaktadır. O yorumlamasıyla, doğaçlaması ve besteleriyle, bir anlamda klasik çağların sınırını da çözen bir dahidir. Say; Haydn, Mozart, Debussy veya Gerschwin – geçişlerin akıcılığını, 14 Ağustos, saat 17:00 de Bernkastel-Kues de Mosel Müzik Festivali'nde "Kloster Machern’in Barocksaal" adlı salonda seyircilerini büyüleyecektir.

Onun tutkusu, onun olağanüstü tekniği ve aşırı yaratıcılığı dünya çapında eleştirmenleri de şaşırtmaktadır. Fazıl Say 16 yaşındayken öğretmeni ve destekçisi Mithat Fenmen’e çok şey borçludur. Fenmen ona her gün alıştırma ve çalışmalara başlamadan önce günün temalarının yaratıcılığı üzerinde çalışmasını tavsiye etmiştir. Fazıl Say'ın alışılmamış bir öğrenim metodu ama başarının anahtarı da, işte budur.

Türkiyenin tanınmış insan hakları koruyucusunun müziği ile kalplerin merkezine ulaşması bir mucize değildir. Birkaç ay evvel Ankara Yüksek Mahkemesi, Fazıl Say’ın on aylık hapis cezasını iptal etmiştir. Din eleştirili twitter postasını kullanmış olması yüzünden 2012 senesinde aldığı hükmü, mahkeme düşünce özgürlüğü bağlamında değerlendirmiştir.

Fazıl Say Kloster Machern’deki bu konserinde, Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart, Claude Debussy, George Gershwin ve kendi eserlerini sunacaktır.

Ankara doğumlu ünlü müzisyen, Salzburg Müzik Festivali, Schleswig – Holstein veya Dortmund Müzik Salonu'ndan özel eser besteleme siparişi ile de tanınan ve çok tutulan bir müzik şahsiyetidir…"

Fazıl Say'ın konserine ilgi duyanlar için irtibat bilgileri şöyle:

Ön satış bürosundan Ticket Regional, www.ticket-regional.de

Ücretler: 30/ 69/ 79/ 89 Euro ön satış ücreti dahil.

Basın fotoğraflarına Homepage üzerinden ulaşabilirsiniz.
http://www.moselmusikfestival.de/pressematerial/2016/konzerte

Daha fazla bilgi için: www.moselmusikfestival.de

HABERLER