Fazıl SAY İle Frankfurt'ta "Mezoptamya" Buluşması

FAZIL SAY İLE FRANKFURT'TA "MEZAPOTAMYA" BULUŞMASI

Türkiye’nin yetiştirdiği güçlü besteci ve piyanist Fazıl Say, Frankfurt’ta geçen ay gerçekleşen bu yıl son konserinde 2 bin 500 kişiyi yine büyüledi.

Alte Oper diye bilinen tarihi kültür mabedinde 12 Nisan günü 4. ve son konserini gerçekleştiren Say, iki bölümlük programda adeta Doğu-Batı sentezi sergiledi.

Michael Sanderling yönetimindeki Dresden Filarmoni Orkestrası’nın eşlik ettiği Fazıl Say, ilk bölümde, Ludwig van Beethoven’in seçkilerini yorumladı.

İkinci yarıda ise, Dresden Filarmoni Fazıl Say’ın 2011-12 yılları arasında yazdığı ve ilk kez 23 Haziran 2012’de İstanbul’da sergilenen Mezopotamya Senfonisi’ni seslendirdi.

Yaklaşık 80 kişilik orkestraya geri planda Fazıl Say da piyano ile refakat etti.

Yaklaşık 45 dakika süren bu çalışmada, çoğunluğu Alman müzikseverler “Ovada İki Çocuk, Dicle, Ölüm Kültürü Üzerine, Melodram, Ay, Güneş, Kurşun, Fırat ve Savaş Üzerine” isimli kesitlerin ardından, Mezopotamya’ya özgü bir ağıtı da dinledi.

Programın ikinci bölümünde konuk sanatçı olarak Aykut Köselerli, Çağatay Akyol, Bülent Evcil ve Carolina Eyck de sahne aldı ve farklı tınıların kaynağı özgün çalgılar ile, Mezopotomya senfonisine renk kattı.

Fazıl Say ve Dresden Filarmoni Orkestrası, dakikalar süren alkışlar ile dinleyicilerden tam not aldı.

Fazıl Say konserler dizisini gerçekleştiren Frankfurt Pro Arte Konser Organizasyonu yetkililerinden Judith Kissel, Türk müzikseverlerin tercihlerini gözeten yeni isimlerle yeni konserlerin programlarında yer aldığını söyledi.

Pro Arte’nin yılın belli dönemlerinde gerçekleşen ve dünya müziklerinden örneklerin de yer aldığı programları hakkında bilgi edinmek isteyenler için erişim adresi: www.proarte-frankfurt.de

Toplum Gazetesi/Almanya: (Haber: 14 Nisan 2016)

HABERLER