ETİYOPYALI MÜLTECİ, 6 YAŞINDAKİ KIZINI AVRUPA'DA ARIYOR

HER İNSANIN YÜZÜNDE BİR ÖYKÜ VAR.

TIPKI KIZI MEKDES'İ AVRUPA'DA ARAYAN ETİYOPYALI MARU BELETE ALEMU'NUN HÜZÜN DOLU ÖYKÜSÜ GİBİ...

Adı Maru Belete Alemu.

Yaşı 50’ye dayanmış ve 1 yıldan bu yana Almanya’nın Hessen eyaletindeki Kreis Offenbach’a bağlı Langen şehrinde yaşıyor. Etiyopya’da orduda görev yaparken, hükümetin devrilmesi üzerine, muhaliflerin yoğun baskıları sonucu, kaçarak canını kurtaran bir mülteci ve bugün Almanya’da yaşıyor. Alman makamlarının yaptığı yardımlardan memnun ancak bu insanın arkasında, yürekleri zorlayan ilginç bir sorun, bir büyük acı var. 90’lı yıllara kadar ülkesindeki orduda görev yapan Maru Belete Alemu, Etiyopya’da rejim değişince, Sudan’a kaçıyor.

Ancak oradaki huzursuzluk ve iç çatışmalarda huzur bulamayınca, Avrupa’ya kaçışın yollarını arıyor. Derken ver elini Libya diyor karısıyla birlikte. Oradaki zor yaşam koşullarından yılan ve kendisine Avrupa’da yeni bir gelecek kurmayı düşleyen Maru Belete Alemu, maceralı planların ardından önce eşi ve kızını bir bota bindirip İtalya’ya yolluyor. Tek hayali, ilk fırsatta kendisinin de bir yolunu bulup, riskli bot yolculuğuna dayanarak, Avrupa’ya İtalya üzerinden adım atabilmek. Ve öykünün acıyan kırılma noktası da burada başlıyor. Libya’dan İtalya’ya insan tacirlerinin botla kaçırmak istediği insanlar arasında olan eşi ve 4 yaşındaki dünya güzeli kızından bir daha haber alamıyor. Balık istifi gibi açık denizde adeta ölüm yolculuğuna çıkan bot, bir süre sonra batıyor ve çoğu insan boğularak açık denizde yaşamını yitiriyor.

Kızı da muhtemelen yaşamını yitirenler arasında ancak, İtalyan kurtarma ekibinde yer alan bir Etiyopyalı’nın verdiği bilgiyi, 3 yıldır bir umut olarak yüreğinde taşıyor ve kızının yaşadığına inanıyor. Birçok Avrupa ülkesine giderek eşinin ve özellikle kızının akibetini araştırmış ancak somut bir sonuç alabilmiş değil. Ancak o bu mücadeleden vaçmeye niyetli değil. Langen’i şimdilik yurt edinmiş olan Maru Belete Alemu’nun, sırtında taşıdığı bir bilgisayar çantasında üç resimden başka geçmişe dair gösterebileceği hiçbir şeyi yok. Sanki geride kalan 50 yıllık bir hayatı hiç yaşamamış gibi. Resimlerden birinde ölen karısı var. Diğeri ise, izini sürdüdüğü, yaşadığına inandığı ve kaza tarihinde 4, bugün ise, 6 yaşında olması gereken kızı Mekdes. Maru Belete Alemu’nun tek isteği, hayatta olduğuna dair hiç umudunu yitirmediği kızına kavuşması ve elbette ülkesi Etiyopya’nın artık huzur bulması. O’nun tek dileği, yaşamının geri kalan bölümünü kızıyla birlikte sevdiği ülkesinde geçirmek.

Buradan soruyoruz. Resimde gördüğünüz ve bugün 6 yaşında olması gereken Mekdes’i gören bilen birileri var mı? Umutlar çok az bile görünse de, küçük bir umut ışığı olabilecek bilgi sahibi herkes, gazetemize rmtoplum@aol.com adresinden de erişebilecek.

Toplum Gazetesi/ALMANYA: (HABER: 6 Ocak 2016)

HABERLER