ERDOĞAN'A HAKARET EDEN VİDEO FİLMİNİN SAHİBİ HAKKINDA DAVA AÇABİLECEK Mİ?

…ve TC Berlin Büyükelçiliği, "Erdoğan'a Hakaret İddiası"yla Almanya'da Dava Açılması İstemiyle Resmi Başvurusunu Yaptı

MERKEL, YA ERDOĞAN'DAN YANA OLACAK; YA DA ALMAN TELEVİZYON SUNUCUSUNU SAVUNACAK.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Berlin Büyükelçiliği üzerinden, hakkında alaylı şarkı yapan Alman TV sunucusu hakkında dava açılması istemi, Angela Merkel ve hükümeti güç durumda bıraktı.

Almanya'daki yasalara göre, yabancı bir ülkenin, herhangi bir kişi veya kurum/kuruluş hakkında dava açabilmesi için, Federal Hükümetin yeşil ışık yakması gerekiyor.

Siyasi otoriteler, bu sabahtan bu yana Almanya'da durumun çok ciddi boyut kazandığını söylüyor ve: "Merkel, siyasi tarihi içinde, en ciddi kararını vermek zorunda kalacak. Ya sözkonusu alaylı şarkıyı yapan Jan Böhmermann'ı, "düşünce ve sanat özgürlüğü" ilkesiyle koruyacak veya dava açılması için Erdoğan'ın isteğine uyacak." değerlendirmesinde bulunuyor.

Almanya'daki yasalar, Federal Hükümet'in dava açılıp açılmamasına yönelik izin verme kuralını, yabancı devlet adamlarının, Almanya'daki hukuk sistemine müdahale imkanını sınırlamak için uyguluyor.

Eğer Merkel Hükümeti, savcılığın soruşturma açması konusunda T.C. Cumhurbaşkanı'ndan yana tavır alırsa, olan Alman Ceza Yasası'nın 103. Maddesi gereği, suçlu bulunması halinde, Alman 2. Televizyonu ZDF çalışanı, Jan Böhmermann'ı 3 yıla kadar hapis cezası bekliyor.

Bu suç, yasalarda "yabancı devlet adamları veya bir ülkenin temsilciliklerine hakaret etme" şeklinde tanımlanıyor.

Hatta bu hakaret, karalama kampanyası boyutu kazanırsa, o zaman ceza 5 yıla kadar çıkabiliyor.

Federal Hükümetin nasıl bir politika izleyeceği merakla beklenirkien, durumun resmi başvuru ile ciddiyet kazanması üzerine, bugün Almanya'da Federal Adalet ve Dışişleri Bakanlığı müsteşarları, acil ibaresiyle biraraya geldi.

Bu görüşmede, T.C.'nin resmi başvurusu karşısında nasıl bir çizgi izlenmesi gerektiği üzerinde stratejiler belirlendi.

T.C. Cumhurbaşkanlığı sözcüsü ise, "Meseleyi bu saatten itibaren adım adım izleyeceğiz" dedi.

Mesele Alman medyasında "Türkiye ve Almanya tarihinin en ağır bir krizli döneme giriyor" şeklinde yorumlar da dikkati çekti.

Haber ve yorumlarda Angela Merkel'in parmağını Erdoğan'a kaptırdığı ve bu saatten sonra, kurtuluşunun zor olduğu belirtiliyor. Erdoğan kanadından, "2 hafta önce imzalanan "Mültecilerin İadesi Anlaşması"nın tek taraflı bozulabileceği kaygısına da işaret edilen yorumlarda, "Angela Merkel, siyasi kariyerinin en zor günlerinden biriyle karşı karşıya. Bugünkü gelinen nokta, siyasi baskıyı daha da artırır." diyor.

Alman Sosyal Demokrat Parti SPD Federal Meclis Başkanı Thomas Oppermann, Türkiye Cumhuriyeti'nin Almanya topraklarında dava açma girişimine tepki gösterdi ve: "Sırf Erdoğan istedi diye kendi ülkemizin Anayasasını değiştirecek değiliz" dedi.

Sosyal Demokrat politikacı ayrıca Erdoğan'ın Alman hukuk devleti dokusuna müdahil olmasına izin verilmemesini istedi.

Jan Böhnemann, bu skandal gülmece çalışmasıyla "Grimmypreis" diye bilinen tanınmış köklü ödüllerden birine layık görüldü. Ancak ödül sahibi televizyoncu, kendisine önelik tüm televizyon programları gibi, bu ödülü de, almaya gitmedi.

Toplum Gazetesi/ Almanya: (Haber: 11 Nisan 2016)

HABERLER