ERDOĞAN, ALMAN KOMEDYENİN PEŞİNİ BIRAKMIYOR

T.C. CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN, ALMAN KOMEDYEN JAN BÖHMENMANN’IN YAKASINI BIRAKMIYOR

T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendisine televizyon programında hakaret ettiği gerekçesiyle genç komedyen Jan Böhmermann hakkında, Mainz Savcılığı’nın soruşturmaya gerek görmeyişine itiraz etti ve bir avukat aracılığıyla Koblenz’deki Baş Savcılığa yazılı dilekçe verdi.

Edinilen bilgiye göre, Erdoğan’ın avukatı, Mainz Savcısı’nın „Jan Böhmermann’ın T.C. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik esprilileri, sanat ve düşünce özgürlüğü içinde görülmelidir. Soruşturmaya gerek görülmemiştir“ görüşünü kabul etmediklerini bildirdi.

İtiraz davası şimdi Ren Pfalz eyaletinin Koblenz şehrindeki eyalet başsavcılığı nezdinde görülecek.

Buradan nasıl bir sonuç çıkacağı ve dosyaların incelenmesinin ne kadar zaman alacağı henüz bilinmiyor ancak başsavcılık, „mümkün olan en kısa sürede“ diyor.

Anımsanacağı gibi, genç Alman komedyen, ZDF Alman 2. Televizyonu programında, Erdoğan hakkında espriler yaparken, yer yer belaltı vurgulu ifadelere de başvurmuştu. Bu yayın, Erdoğan’ın büyük tepkisine yol açmıştı.

Koblenz’deki Eyalet Başsavcılığı’ndan nasıl bir sonuç çıkabileceği bilinmezken, Erdoğan’ın, 35 yaşındaki komedyen Böhmermann hakkında açtığı şahsi dava ise, Hamburg eyalet mahkemesinde 2 Kasım'da gerçekleşecek.

Jan Böhmermann, bu yılın Mart ayındaki mizah programında, Recep Tayyip Erdoğan’ın ismini, çocuk pornosu ve hayvanlar ile cinsel ilişki konularıyla birarada işlemiş ve bunları alaysı yöntemlerde anlatmıştı.

Alman komedyenin bu davranışı, Almanya’da Ceza Yasası’nın 103 ve 105. maddesi üzerinde tartışılıyor.

Toplum Gazetesi/ALMANYA: (Haber: 12 Ekim 2016)

HABERLER