"ELİMİZDEKİ 1 LİRA FAZLALIK NEREDEN GELDİ?"

Mehmet Canbolat Yorumluyor:

TARSUS LİSESİ ‚74 DÜŞÜNCE ATÖLYESİ’NDEN BİR GARİP SORU:

ELİMİZDEKİ 1 LİRA FAZLALIK NEREDEN GELDİ?

Bugün sosyal medya diye günlük yaşamımızın ayrılmaz bir parçası konumuna gelen iletişim-erişim alanlarından biri ve şu sıralar en yaygını, Facebook, Whatzup diye bilinen, sohbete, fikir paylaşımlarına olanak sunan sanal ortamlardır. Aslına bakarsanız, insanlığıa sunduğu kolaylıklara baktığınızda, inanılmaz bir fırsat. Elbette, sadece doğru ve yararlı yönde kullandığınız zaman.

Ben şahsen, bu gibi ortamların bilgi ve yaşam deneyimlerinin paylaşımları konusunda önemli ve sonsuz bir imkan olarak görüyorum. İnsanların ve hatta toplumların biribirinden anında haber alabilmesi, bir konuda harekete geçebilmesi ve anında tavır koyabilmesi bağlamında, çağımızın bu buluşları, önemli bir işlevi yerine getiriyor.

Whatzup denilen mucize sohbet ortamı da ayrı bir fırsat. Kişiler anında biribirinden haberdar olabiliyor ve düşüncelerini, bilgilerini biribiriyle üleşebiliyor.

Bir süredir bu gruplara gerek Toplum Gazetesi olarak, gerek şahsen ben de üyeyim ve düşüncelerimizi, bilgilerimizi başkalarıyla anında paylaşabiliyor ve başkalarının düşünce ve önerilerinden de anında çok yararlanabiliyoruz.

Gecikmeli de olsa, üyesi olduğum birkaç gruptan birisi de, Tarsus Lisesi’nden 1974 yılı mezunlarını, sınıf veya okul arkadaşlarını ve öğretmenleri buluşturan „‚Tarsus Lisesi 74’lüler Düşünce Atölyesi“ adını taşıyor. Hala biribirini yüzyüze göremese bile, 40 yıl önceki okul arkadaşlığından anı ve gözlemleri biribiriyle paylaşan üretken bir topluluk burası. Hayatın hepimizi bir başka köşeye savurduğu üyeler, 40 yıl sonra bu sanal ortamda hergün geçmişe yönelik olduğu kadar, bugüne ve geleceğe dair güzel ve oldukça ilginç şeyleri de dost ortamında paylaşıyor ve genel kültürün gelişmesini besliyor.

Burada dedikodu yok, çiçek böcek yok. Tarsus ve elbette lise yıllarına ilişkin anılar ön planda. Ama elbette güncel konular da gündeme getiriliyor. Felsefe, tarih kadar toplumsal ve sosyal konularda da paylaşımlar, inanılmaz bir bilgi denizi oluşturuyor. Yaş yavaş yavaş kemale erince, sağlık da eksik değil kuşkusuz. Evlenme çağına gelen çocuklardan ve hatta torunlardan söz edenler de var.

Herkes, eteğindeki yaşam ve mesleki deneyimlerini ortak sofraya döküyor.
Bu bilgi denizinden yararlanmak, sonuna kadar beleş. Bilgi, hava ve su gibi bedava.

Herkes, hayatın son 40 yılında önemli mevkilere gelmiş. Öğretmeni, mimarı, mühendisi, doktoru, bankacısı, finans uzmanı, işadamı, işçisi ve hatta toprak ağası… Burada herkes var. Ancak hepsi egolardan arınmış, tıpkı ‚70’li yılların kimliğiyle ne derse desin, paylaşımcı olmayı yeğliyor.
„Tarsus Lise ’74 Düşünce Atölyesi“ elbette bu alanda bir ilk veya tek değil. Mutlaka daha nice üretken gruplar, kümeler vardır.

Benim demek istediğim, bu tür teknik sanal ortamlar, iyi anlamda kullandığınız zaman, insanlığa çok yarar sağlayabiliyor.
Herşey, elbette bu gibi iletişim alanlarından beklentiniz ve hedeflerinizde gelip odaklanıyor.
Yani olumlu anlamda kullanıp kullanmadığınıza bağlı herşey.

Tarsus Lise ’74 Düşünce Atölyesi, bu akşam ilginç bir konuyu tartışıyor. Sayılarla oldum olası aram iyi olmadığı için, ne yazık ki, bu fikir jimnastiğinde biraz ofsaytta kalmış gibi hissettim kendimi. Dostların atölyedeki fikir üretimi hala devam ededursun, ben de bu tartışma konusunu gazetemiz okurları ile paylaşmak istedim. Okurlarımız içinde mutlaka bu sorunun yanıtını bilen veya en azından bana yön verecek birileri çıkacaktır, diye düşünüyorum, bilginin paylaşıldıkça çoğalacağına inanarak…

Konu ve Soru Şöyle:

„…2 kişiden 25’er Lira borç para alıyorum. Toplam 50 Lira param oluyor. Daha sonra bu 50 Lira ile, 45 Lira’ya kendim için bir ayakkabı alıyorum. Geriye cebimde bana 5 Lira kalıyor. Bu 5 Lira’dan, borç aldığım iki kişiye, 1 Lira para veriyorum. Böylece bende 3 Lira para kalıyor. 2 kişiye borcum ise, 24 Lira oluyor. Şimdi 24 + 24 = 48 Lira oluyor ve bende de 3 Lira para bulunuyor. Ve sonuçta 48 + 3 Lira = 51 Lira oluyor. Ama ben 50 Lira borç almıştım. Şimdi peki bu 1 Lira fazlalık nereden geliyor olabilir?…“

Paranın, yani sonuçtaki 1 Lira fazlalığın nereden geldiğini bu sıcaklarda bulamadım ama, mutlaka okurlarımız arasında bunun kaynağını bilen birileri vardır, diye düşünüyorum. Toplum okurlarının farkı da böyle birşey zaten…

Şimdi hesap ve düşünce üretimi zamanı…

Mehmet Canbolat Yorumladı.

Toplum Gazetesi / ALMANYA: (Fikir Jimnastiği: 10 Temmuz 2017)

HABERLER