Dünyada İlk Kalp Nakli, 50 Yıl Önce 3 Aralık 1967 Günü Yapılmıştı

DÜNYADA İLK KALP NAKLİ DEVRİMİ 50 YAŞINDA!

Dünyada tıp tarihinde büyük ilgi ve umut uyandıran ilk kalp nakli, bundan tam 50 yıl önce, yani 3 Aralık 1967 günü Güney Afrika’nın Kapstadt şehrinde gerçekleşti.

Bu tıp devrimine, Groote Schuur Hospital Hastanesi’nde imza atan ise, Dr. Christiaan Barnard oldu ancak, kalbi değiştirilen Louis Washkansky, bağışlanan kalp ile durumu olumlu seyir izlerken, ciğerinde gözlenen ani bir iltihaplanmadan ötürü, ancak 18 gün yaşayabildi.

Bu tarihi olayı, „sadece sıradan bir organ nakli değil, bir insana hayat aşılamaktır“ şeklindeki değerlendiren Lozan Kalp Merkezi Başkanı, 45 yaşındaki Dr. Barnard, yaptığı kalp nakli ile, bir anda tüm dünyada meşhur olmuştu.

Ameliyat öncesinde yayılan ilk haberler kadar, ameliyat süreci ve hastanın sonrasındakidurumu da tüm dünyada konuşulmaya başlamıştı. Bu tıbbi devrim, farklı coğrafyalardan yüzbinlerce insan için bir umut ışığı olmuştu.

İlk nakil yapılan hastanın ölmesine rağmen, bu alanda çalışmalar uzun yıllar yorulmadan yılmadan devam etti ve 1967 yılı Ekim ayına dek, yani 10 ay içinde, toplam 66 hastaya kalp nakli yapıldı. Bu hastalardan birçoğu, birkaç hafta yaşayabilmişti.

1969 yılı Şubat ayında ise, bir Alman hastaya nakil yapılmış ancak o kişi aynı gün yaşamını yitirmişti.

50 yıl içinde tıp dünyası önemli aşamalar geçirirken, Almanya’da artık her yıl ortalama 300 hastanın kalbi değiştiriliyor.

Uzmanlar, bekleme listesi kabarık olduğundan, hastaların bu bekleyiş günlerinde sağlığının kötüleştiğini ve genellikle de, kalp nakli yapılacağı zamanan durumunun, iyi olmadığından yakınıyor.

Almanya’daki istatistiklere göre, kalp nakli yapılan hastaların üçte ikisi, ameliyattan sonra ortalama 5 yıl yaşayabiliyor.

Hasta bekleme listesine düşmeden, vakit yitirmeden bağış kalbin nakledilmesi halinde, hastaların daha uzun yaşayabileceklerinden söz ediliyor.

Toplum Gazetesi/ALMANYA: (Haber: 6 Aralık 2017)

HABERLER