DOĞUMGÜNÜNDE İSTANBUL'DA GÖZALTI ŞOKU

Almanya’nın Ren Pfalz eyaletine bağlı Alzey kentinde belediye başkan yardımcısı ve İl Genel Meclisi üyesi konumunda siyaset yapan 26 yaşındaki Dilan Düzgün, İstanbul Havaalanında Cuma günü gözaltına alındı ancak dün serbest bırakıldı.

Cuma gününün aynı zamanda Dilan Düzgün’ün doğumgünü olduğu öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, bir süredir eşi Serkan Düzgün ile birlikte tatil amacıyla Türkiye’de bulunan Alman vatandaşı Dilan Düzgün, Almanya’da Türkiye’yi hedef alan terörist faaliyetlere destek vermekle itham ediliyordu.

Alzey Belediye Meclisi’nde Sol Parti adına siyaset yapan Dilan Düzgün hakkında, 2017’de Türkiye’de tutuklama kararı çıkartıldığı da öğrenildi.

Olay Alman basınında geniş yer buldu. Alman basını, gözaltı kararında, Dilan Düzgün’ün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında Facebook ortamında uzun süredir muhalif paylaşımlar yapmış olabileceğini yazılıyor ve Türkiye’de, muhalif gruplar ve yayınlara yönelik yaptırımlardan örnekler de veriliyor.

„Allgemeine Zeitung“ adlı gazete, genç yerel politikacının ailesinin, Almanya Dışişleri Bakanlığı ile temas kurmasından sonra, Dilan Düzgün’ün serbest bırakıldığını ve Pazartesi günü (yarın) Almanya’ya döneceğini yazıyor.

Aynı habere göre, Dilan Düzgün, babasının uyarısına rağmen, memlekette birşey olmayacağı inancıyla eşiyle birlikte Türkiye’ye uçtu ve girişte hiçbir sorun yaşanmadı. Dönüşte ise, İstanbul Havaalanı’ndaki yurtdışı pasaport kontrolünde gözaltına alındı.

Dilan Düzgün, polis memurlarının kendisine çok nazik davrandığını ve herhangi bir kötü muamele görmediğini babasına telefonda anlattı.

Fotoğrafta genç Alman politikacı Dilan Düzgün, belediye başkan yardımcılığı gibi geçici bir görevinin de olduğu Alzey Belediye önünde, babası Kemal Gülçehre ile birlikte görülüyor.

Toplum Gazetesi/ALMANYA (Haber 15 Temmuz 2018)

HABERLER