DOĞU PERİNÇEK: "2019'DA CUMHURBAŞKANI OLURSAM..."

VATAN PARTİSİ GENEL BAŞKANI VE CUMHURBAŞKANI ADAYI DR. DOĞU PERİNÇEK İLE FARKLI BİR FRANKFURT SÖYLEŞİSİ...

„…2019’DA CUMHURBAŞKANI OLURSAM, SAYIN ERDOĞAN, SAYIN KILIÇDAROĞLU VE SAYIN BAHÇELİ’YE CUMHURBAŞKANLIĞI YARDIMCILIĞI GÖREVİNİ ÖNERECEĞİM. ÇÜNKÜ ÜLKE SORUNLARINI ANCAK MİLLİ HÜKÜMET İLE ÇÖZMEMİZ GEREKİR… ERDOĞAN CUMHURBAŞKANI OLARAK ARTIK MİYADINI TAMAMLAMIŞTIR… TÜRKİYE’DE KÜRT SORUNU DEĞİL, AMERİKAN SORUNU VARDIR… HDP DÜŞMAN CEPHESİNDEDİR VE KAPATILMALIDIR...“

Türkiye’de 2019 yılında planlanan Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk adaylığını açıklayan Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Dr. Perinçek, 31 Mart Cumartesi günü (bugün) Frankfurt’ta düzenlenen bir kapalı salon toplantısında halka hitap edecek ve ülke sorunlarını analiz ederken, Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde, kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerini anlatacak.

Almanya’ya iner inmez Gazeteci Mehmet Canbolat’ın Toplum Gazetesi adına sorularını yanıtlayan Dr. Doğu Perinçek, Türkiye’de toplumun gerçekleri görmeye başladığını ve Vatan Partisi’ne ülkenin dört bir yanından önemli katılımlar olduğunu dile getirdi.

Dr. Perinçek, „Kamuoyunda iki önemli olgu var. Birincisi, AKP’ye çok yanaştığınız ve önceleri sert muhalifi olmanıza rağmen, Erdoğan’a destek verir açıklamalarınız. İkincisi ise, CHP’ye birlikte düşünmek, yerine, aşırı boyutta ve her fırsatta yüklenmeniz… Neden bu muhalefete muhalefet anlayışı?“ yolundaki sorumuza şu yanıtı verdi:

„ Biz AKP’ye destek vermiyor ve hiç bir zaman yanaşmıyoruz. Bizzat AKP, bizim yıllardır savunduğumuz fikirlerin çizgisine yeni yeni gelmeye başladı. Bu önemli bir farktır sanıyorum. Bunu ben söylemiyorum. Bizzat, Batılı gözlemciler, medya yazarları tesbit etmiş ve yazıyorlar. PKK terörü ile mücadele, Suriye ile yakınlaşma, Rusya ile dostluk ve Çin ile işbirliği, bugün Batılı medyada yer alıyor ve „Bu fikirlerin asıl sahibi Vatan Partisi“dir diyerek, Erdoğan’ın, bizim yıllardır savunduğumuz fikirleri yeni yeni uygulamaya başladığına dikkati çekiyor. Bizim fikirlerimizi birisi aynen uyguluyorsa, biz ona başka parti diye neden engel olalım ki… Elbette, onun yaptığı, zaten bizim hedefimiz. Bizim ilkemiz vatan bütünlüğü, üretim ekonomisidir. Bundan vazgeçmeyiz. CHP ile hükümet olabilmek için çok çabaladık. Kılıçdaroğlu ile birkaç kez bu konuyu görüştüm. HPD PKK ile yakınlaşma yerine birlikte hareket edelim, dedim. Ancak olmadı.“

Dr. Perinçek’in Gazeteci Mehmet Canbolat’ın sorularına Frankfurt’ta verdiği diğer yanıtlar şöyle:

CHP İLE TEMEL 5 MADDEDE ANLAŞIRSAK, FEDAKARLIK YAPARIM

Toplum: „Herşeye rağmen, kamuoyunda genel istek, CHP ile bir cephede olmanız. Ne olmalı ki, CHP ile birlikte hareket edebilirsiniz?
Dr. PERİNÇEK: Belli beş ilkemiz vardır. Buna uyan herkese açığız. Nedir programımız? Bir, vatan bütünlüğü için terörü bitirmek, iki, üretim ekonomisi, üç, komşularla işbirliği, dört, laiklik ve aydınlanma, beş, Avrasya’da onurlu bir yer edinmek. Bu beş maddeye varsa CHP, „hazırım diyorsa, gelsinler, Vatan Partisi ile birlikte yarın hükümet olurlar.

Toplum: Varsayalım, CHP „Tamam, bu maddeleri savunuyoruz ve varız“ derse ve diyelim CHP adayı olarak Kılıçdaroğlu öne çıksa, acaba fedakarlık sergileyip, CHP adayını destekler misiniz?
Dr. PERİNÇEK: „Bir siyasi parti iktidar olmak için kurulduğuna göre, Cumhurbaşkanı adayı olmayan parti, parti sayılmaz. Çünkü partilerin klasik iddiası iktidar olabilmek içindir. Eğer ki, CHP yönetimi ile, temel programda anlaştığımız zaman, elbette fedakarlık gösterebiliriz. Sorun kalmaz.

Toplum: Diyelim, yönetime geldiniz. Son 15 yılda yaşananları dikkate alırsak, öncelikli hedefleriniz neler olabilir?
Dr. PERİNÇEK: Vatan Partisi olarak ilk hedefimiz, Kemalist devrimleri tamamlamaktır. Hükümeti denetleyebilecek gerçek ve güçlü bir meclisi tesis edeceğiz. Bunda kararlıyız. Malum, halk, siyasete ancak Meclis üzerinden katılıyor. Meclisi etkisiz hale getiren, yerel yönetimleri biçen, muhtarlıkları fiilen kaldıran, yani yerel demokrasiyi bitiren başkanlık rejimi demokrasiye de aykırıdır. 1876 Meşrutiyetlerinden bu yana gelen, Meclis’in etkili olduğu ve hükümetin Meclis’e hesap verdiği, hükümetin sıkı bir kontroldan geçtiği bir sistemi kuracağız. İnancımız, güçlü hükümet, güçlü Meclis’tir. Tayyip Erdoğan’ın yarattığı sistem, ancak kendisini güçlendirmiştir. Meclis ve hükümet bugün güçsüzdür. Geçen süre içinde ülkemizin sorunları ağırlaşmıştır. Temel hedefimiz, halka dayanan güçlü bir devleti, en kısa sürede yeniden tesis etmek ve sorunlara çözüm getirmektir. Ülke olağanüstü bir dönemden geçiyor. Çözümlerimiz de olağanüstü olacak. Halkımız bize güvensin…

„TAYYİP ERDOĞAN, MİYADINI DOLDURMUŞTUR VE 2019’DA OLMAYACAKTIR“

Toplum: Tüm iddianıza karşın, Cumhurbaşkanı ve AKP de, son seçimde güçlenerek çıkacaklarını düşünüyor. Nasıl okuyorsunuz 2019’u?
Dr. PERİNÇEK: Kesinlikle söylüyorum. Tayyip Erdoğanlar’ın ülkeyi yönetmeye devam edeceklerini artık hiç düşünmeyelim. Kesin söylüyorum, Tayyip Erdoğan, önümüzdeki dönem, Türkiye’nin başında olmayacak. Türk milleti onları sırtından atacak. Çünkü ülkenin içinde bulunduğu sorunlar ile, Recep Tayyip Erdoğan’ın durumu örtüşmüyor. Bu nedenle, şu anda miyadını doldurmuş olan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin başında olmayacaktır. Beşar Esad’a „katil“ diyen biri, Türkiye’yi yönetemez. Onun karşısına ama, Amerikan projesi ile değil, vatan cephesi ile iktidar seçeneği sunmak gerekiyor.

Toplum: Amerikan projesinden söz ediyorsunuz. Ancak kamoyunda size karşı bir algı yaratma süreci de var. Mesela Abdullah Öcalan ile çekilmiş resimleriniz. Geçmişte belki memleketin 10’a yakın anlı-şanlı gazetecisi, Öcalan ile görüşmek için Bekaa Vadisi’ne gitmişti. Onlar hiç gündemde değil, ama nedense hep sizin resimleriniz dalga dalga yayılıyor. Neden? Ne diyorsunuz?
Dr.PERİNÇEK: İşte bu da tam bir Amerikan projesidir. Sürekli biçimde topluma pompalandığı gibi bir durum sözkonusu olsa, bugün Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en üst mertebesinde görev yapmış generaller, yüksek rütbeli subaylar ve Öcalan’ı mahkum eden bir hakim, ülkemizin en seçkin aydınları, bilim insanları neden bizimle olsun ki? Böylesi güçlü bir üst düzey insan neden cephemize güveniyor ve bizimle birlikte mücadeleyi neden tercih ediyor acaba? Toplum bir de bunun analizini yapsın. Açıkça söylüyorum, bu tamamen bir Amerikan propagandasıdır. ABD’nin tek düşüncesi var, Vatan Partisi’nin kalesini etkisiz hale getirirsem, Türkiye’yi kolayca çökertirim. Bu propagandanın asıl amacı, bizleri yıpratmaktır. 

TÜRKİYE’DE HİÇBİR SARAY VE TEPE, ÇANKAYA’DAN YÜKSEK DEĞİLDİR

Toplum: „Türkiye toplumunun önemli bir bölümünün içinde bir yara var. O da „Kaçak Saray“ diye adlandırdıkları Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı. Siz seçilirseniz, orada mı oturacaksınız? Veya…
Dr. PERİNÇEK: Hayır. Kesinlikle. Bu sarayı, derhal TÜBİTAK’ın emrine vereceğiz ve buradan ülkemizin geleceğine yönelik bilimsel ve teknolojik yenilikler ve vizyonlar üretilecek. Türkiye’nin geçen 15 yılı dikkate alırsak, bilim ve teknolojide büyük boşluk doğdu. Ülkemizin hızlı ve yeni bir atağa ihtiyacı var. Bilimsel ve teknolojik anlamda Türkiye’nin geleceği orada kurgulanacak. Cumhurbaşkanı seçilirsem, Çankaya’nın tarihsel gücünden ötürü orada büyük bir onurla kalacağım. Çünkü ne Beştepe ne de başka bir tepe, hiçbiri ama hiçbiri, O Çankaya’dan yüksek değildir. Atatürk’ün bulunduğu mekandan yine Atatürk’ün uyguladığı programları uygulayacağız. Bunu yaptığımız ilk günden itibaren, Türk milleti rahatlayacak ve yitirmek üzere olduğu özgüveni yeniden kazanacaktır. Biz işte Türk milletinin özgüvenini temsil ediyoruz…

"TÜRKİYE’DE KÜRT SORUNU YOKTUR, AMERİKA SORUNU VARDIR"

Toplum: Türkiye’de uzun süredir Kürt sorunu tartışılıyor. İktidarı aldığınızda bu sorunu nasıl çözeceksiniz?
Dr. PERİNÇEK: Türkiye’de Kürt sorunu yoktur, sadece Amerika sorunu vardır. TSK’nın kararlı mücadelesi ve Vatan Partisi’nin akılcı stratejileri ile, hem PKK hem ABD sorunu da artık hızla bitiyor.

Toplum: Kamuoyunda son zamanlarda „Acaba Afrin’e girmeli miydik?“ gibi bir soru da dolaşıyor. Ne diyorsunuz?
Dr. PERİNÇEK: Tabii ki… PKK’nın hendeklere gömülmesinden sonra tehlike artık sınır boylarından geliyordu. İskenderun Körfezi’nden Irak’a kadar olan geniş bölgede terörü kökünden temizlememiz şarttı. Ülke ekonomisinin gelişmesi içinde, güvenliğimiz ve toprak bütünlüğümüz kaçınılmazdır. O nedenle Afrin şart olmuştu ve bu bir başlangıçtır.

Toplum: Dönelim yine seçime. Sonuçlar açıklandı ve varsayalım, Cumhurbaşkanlığınız ilan edildi ve göreve başladınız. İlk üç gün içinde neleri yapmayı planlardınız?
Dr. PERİNÇEK: …İlk gün uçak gönderip, Beşar Esad’ı Ankara’ya davet edeceğim. Çünkü Suriye ile iyi ilişkiler, aynı zamanda, İran, Irak, Rusya ve Çin ile iyi işbirliği demektir. Suriye bu hedefte ana anahtardır. Bu ilişkiler bağlamında da Türkiye’yi bir üretim üssü haline getireceğiz. Dışarıdan borç para dilenmeden, üretim ve yatırım seferberliği için kolları sıvayacağız. Kendi milletimizin bütün imkan ve kabiliyetini harekete geçireceğiz. Dost ülkelerde paylaşım temelinde yatırım işbirliği modelini uygulayacağız…

HEDEFİNİZDE „HESAP SORMAK“ VAR MI?

Toplum: Türkiye’de muhalif partiler, iktidara geldiklerinde 15 yılın hesabını soracağını, sorumluların adalet önüne çıkartılacağını söyleyip duruyor. Siz, Cumhurbaşkanı seçilip, devlet yönetimini alınca böyle bir yol düşünüyor musunuz?
Dr. PERİNÇEK: Biz Vatan Partisi olarak, yargıya kesinlikle müdahalede bulunmayız ve demokrasilerde bu doğru değildir. Ancak savcılar harekete geçerse, o zaman da biz onların işine engel olmayız.

Toplum: Ama, ortada özellikle üst kademelerde rüşvet, yolsuzluk, hırsızlık gibi yıllardır dolaşan ve hatta somut belgeler, bilgi ve görüntüler ortaya koyan da var. Toplumun önemli bir kesiminde „Hırsızlardan hesap sorulsun“ diye bir öfke var. Anamuhalefet CHP „Hırsızlıkların hesabını soracağız“ diyor. Siz ise… 
Dr.PERİNÇEK: …Bakın bugün önemli olan Türkiye’nin bağımsızlık ve bünütlüğünü koruyacak olan, terör meselesini bitirmektir, hırsızlıkla mücadele değil. Böyle her şeyin önüne hırsızlıkla mücadele ve iç kavgaları koyduğumuz zaman, toplumdan destek görmemiz de mümkün değildir. Ve aynı zamanda Türkiyemizin sorunlarını da çözemeyiz. Çözüm milli seferberliktir. Türkiye ağır bir sorunla karşı karşıyadır. İşçisi, köylüsü, sanayiicisi ortak bir hedefte birleşecek. İç kavgaları körükleyen tezler görüşler, maalesef toplumda yankı bulmuyor. İç kamplaşmaları derinleştirmek dışında bir işe yaramıyor. Sözünü ettiğiniz CHP’nin mağlubiyetlerinde en temel sebeplerden biri de budur. Elbette hırsızlıkla mücadele edilmelidir ama, Türkiye’nin bugünkü meselesi bence bu değildir. Amerika ve terörle mücadeledir.

Toplum: Cumhurbaşkanı olursanız, bütün bu ağır yükün altından kalkabilecek misiniz? Siz gerçekten inanıyor musunuz?
Dr. PERİNÇEK: Cumhurbaşkanı seçilecek olursam, Sayın Erdoğan’a, Sayın Kılıçdaroğlu ve sayın Bahçeli’ye Cumhurbaşkanı yardımcılığı teklif edeceğim. Ve diyeceğim ki, Türkiye’nin sorunları ancak ve ancak geniş tabanlı bir mutabakat ile çözülür. Çünkü ülkenin sorunu büyük. Bunu ancak büyük milleti birleştirerek çözebiliriz. Bizim 5 maddelik temel bir programımız var. O eksende, siz de Bakanlar Kurulu’nda oturun. Bir Milli Seferberlik Hükümeti kuralım.“

Toplum: Cumhurbaşkanı Yardımcılığı için rakiplerinize imkan vereceksiniz, yani, doğru mu anladım?
Dr. PERİNÇEK: Evet. Aynen. (gülerek).. Bakın manşetiniz de çıktı böylece…

Toplum: İyi de, HDP dile tabanı olan bir parti var. Ayrıca, İyi Parti de çok iddialı koşuyor. Onlar ne olacak?
Dr. PERİNÇEK: HDP? Hayır. HDP çünkü düşman tarafında yer alıyor. Onu da bu Seferberlik Hükümeti’ne alırsak, Türkiye’yi batırırız. Ayrıca HDP kapatılacak. İyi Parti yeni bir parti. Ona şimdilik ihtiyacımız yok ama yine de tartışabiliriz.

Toplum: Teşekkürler Sayın Perinçek. Cumhurbaşkanlığı hayaliniz konusunda da, başarı dilemek düşüyor bize. Siz hedefinize kavuşursanız, belki ilk röportajı da bize verirsiniz…
Dr. PERİNÇEK: Ben teşekkür ederim. Tabii, neden olmasın!…
….

Türkiye’de Vatan Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı, hukuk doktoru Doğu Perinçek, bugün (31 Mart Cumartesi günü saat 16’da) Frankfurt’ta Türk toplumuna hitap edecek.

Dr. Perinçek, bu etkinlikte her kesimden yurttaşı selamlamaktan mutlu olacağını da söylüyor.

Etkinlik adresi şöyle: 
ALMANYA - 60388 Frankfurt . Borsigallee 40 . 
Saalbau Enkheim Salonu. Tel: 0151 - 15 68 96 87

(Mehmet CANBOLAT Yazdı)
Toplum Gazetesi/ALMANYA (YazıYorum: 31 Mart 2018)

HABERLER