Cumhuriyet Gazetesi'ne 2016 NOBEL ALTERNATİF ÖDÜLÜ

CUMHURİYET GAZETESİ'NE, 2016-ALTERNATİF NOBEL ÖDÜLÜ

Cumhuriyet Gazetesi, Alternatif Nobel Ödülü'ne layık görüldü.

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, uluslararası alanda yıllardır verilen Nobel Ödülleri'ne alternatif bir girişim olarak, yine İsveç'te isim yapan ve her sene farklı ülkelerde baskı altında olan kişi veya kurumları öne çıkaran "Alternatif Nobel Ödülü"nün 2016 yılı onuru, Türkiye'den Cumhuriyet Gazetesi'ne verilecek.

Konuya ilişkin açıklamaya göre, 1924 yılından bu yana yayın hayatını hiç yılmadan sürdüren ve baskılara boyun eğmeyen Cumhuriyet Gazetesi'nin kimi çalışanının karşılaştığı suikastler, ölüm tehditleri ve devlet baskılarına rağmen, inandığı yayın politikasından taviz vermeden yoluna devam ettiği belirtiliyor.

Uluslararası Alternatif Nobel Ödülleri, Cumhuriyet'in yanısıra, Mısırlı feminist öğrenci Mozn Hassan ve "Nazra Feminist Öğrenci Girişimi", Suriye'deki "Beyaz Kasklılar Girişimi", Rusya'da insan hakları ve düşünce özgürlüğü ile etnik gruplar konusunda hoşgörü dalında çalışmalar yapan "Swetlana Gannusschkina Organizasyonu"na veriliyor.

2016 Alternatif Nobel Ödüleri, 50'yi aşkın ülkeden önerilen 125 proje arasından ve Stockholm'daki özel bir jüri tarafından belirlendi. Maddi değeri 315 bin Euro olan bu yılki ödül, 4 ülke arasında paylaşılacak.

1980 yılından bu yana her sene bu onur ödülleri veren girişimin 2016 onurları, Kasım ayı sonu veya Aralık başında belirlenen bir özel günde, törenle sahiplerine takdim edilecek.

Bilindiği gibi, Alternatif Nobel Ödülü, her yıl, Kraliyet Ailesi destekleri uluslararası Nobel Ödülü töreninden 1 hafta öncesine denk getiriliyor ve her sene 3-4 girişime bu onur layık görülüyor.
(Mehmet Canbolat - Toplum Gazetesi - Almanya)

Toplum Gazetesi/ALMANYA: (Haber: 22 Eylül 2016)

 

HABERLER