ÇOCUĞUNUN FOTOĞRAFINI SOSYAL MEDYADA PAYLAŞANLAR; DİKKAT!

ALMAN POLİSİNDEN ANNE BABALARA UYARI!

ÇOCUKLARINIZIN RESİMLERİNİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞMA HASTALIĞINDAN VAZGEÇİN ARTIK!

FRANSA’DA BİR ÇOCUĞUN, İZİNSİZ RESİM PAYLAŞMA YÜZÜNDEN, ANNE BABASINDAN 45 BİN EURO TAZMİNAT HAKKI VAR

Dünyada sosyal medya diye bildiğimiz yeni iletişim imkanları, günlük yaşamı ve küresel iletişimi inanılmaz boyutta kolaylaştırırken, beraberinde bir dizi sorunu da getiriyor.
Bu sorunlardan biri, son yıllarda sosyal medyada sıklıkla yaşanan küçük yaştaki çocukların fotoğraflarının sosyal medya mecrasında paylaşılması oluyor.

Almanya da da bu konu, toplumsal bir kanayan yara haline dönüşmesinden endişe ediliyor ve kamuoyu uyarılıyor.

Örneğin Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki Hagen şehri Emniyet Müdürlüğü, küçük yaştaki çocukların, resimleri üzerinden suistimal edilmesi örneklerinden yola çıkarak, anne babaları uyardı ve: „ÇOCUKLARINIZIN RESİMLERİNİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞMA HASTALIĞINDAN VAZGEÇİN ARTIK!“ çağrısında bulundu.

Kısa sürede milyonlara ulaşan bu genel çağrıda ayrıca: „Yeter artık. Çocuklarınızın fotoğrafını herkese teşhir edecek boyutta paylaşmaktan vazgeçiniz. Teşekkür ederiz.“ deniyor ve olası tehlikeler hatırlatılıyor. Konuya ilişkin görüşlerini açıklayan uzman polis Tino Schaefer ayrıca:
„…Bu fotoğraflar bir takım kişiler veya "şirket"ler tarafından kirli amaçları için kötüye kullanılabiliyor. Ayrıca her yetişkin gibi, çocukların da "özel hayatın mahremiyeti" konusunda hakları olduğunu (onlar bu hakkı dile getirecek konumda olmasalar bile) unutmamamız gerekiyor!“ deniyor.

Öte yandan dünyanın önde gelen internet program üretici firmalarından AVG’nin yaptırdığı bir araştırmaya göre, annelerin yüzde 71’i çocuğundan pozları, doğum günü, okula başlama günü gibi vesilelerle, sosyal medyaya taşıyor. Uzmanlar, aile ve akrabalarla paylaşım diye görülen adımın, çeşitli fırsatlarla başka kişi veya çevreler tarafından izlenebileceğini söylüyor.

Uzmanlar ayrıca: „Bu paylaşımlar, anne babaların iradesi ve masum hayali dışında bir anda milyonlarca insana ulaşabiliyor. Ve bu çocuklara ait güzel fotoğraflar, pedofiller kadar başka amaçlı çalışan kişi ve girişimler tarafından da kötüye kullanılabiliyor.“ diyor.


„ÇOCUKLARIN DA KİŞİLİK HAKLARI VARDIR“

Çocuklara Yardım Kuruluşu Kinderhilfewerk adlı organizasyon da, konuya ilişkin bir basın açıklamasında: „Sosyal medyaya fotoğrafları taşınan çocuklar, özgür bireylerdir. Unutmayalım; onlar her ne kadar, kendi hak ve sorumluluklarını bilmese de, yine de onların yurttaşlık haklarının gözetilmesi gerekir. Bu konuda anne babaların sorumluluk bilinciyle hareket etmesi son derece yararlı olur. Kimi anne babalar, çocukların, örneğin küvette veya denizde veya evin bahçesindeki havuzda yıkanırken, bahçede oynarken, fotoğrafını çekip hemen sosyal medyada paylaşıyor. Bu resimler her ne kadar dar bir arkadaş çevresi için olsa bile, aynı fotoğraf, çocuk büyüdüğünde karşısına çıkabiliyor ve toplumda utanç nedeni oluşturabiliyor. Çocuk resimlerinin, internet ortamında yeri olmamalıdır. Çocuklar adına karar verme hakkı, 7 yaşına kadar anne babadadır . 7 yaşından sonra, anne baba, çocuğunun rızasını almalıdır. Çünkü, çocuklar, 7 yaşından sonra, kendi adına bir işlem yapmaya, hukuken kısmen yetkilidir.“ diyor.

Konuya ilişkin görüşlerini aldığımız hukukçular ise, resimlerin amaç dışı başkalarınca kullanılması yayılması halinde, o kişi veya kuruluşa uyarı yapılabileceğini, fotoğrafların en kısa sürede silmesi için uyarılabileceğini hatırlatıyor. Hukukçular aksi takdirde içinde para cezası da dahil olmak üzere, cezai işleme kadar uzanan bir adli sürecin başlatılabileceğini söylüyor.

Uzmanlar, bu resimlerin izin alınmaksızın ticari amaçla kullanılması halinde ise, haksız kullanıcı kişi veya kuruluş hakkında 250.000 Euro para cezasına kadar bir cezai müeyyidenin uygulanabileceğini de sözlerine ekliyor.

„SİLDİK“ DEMEKLE, HERŞEY SOSYAL MEDYADA SİLİNMİYOR

Teknik uzmanlar ise, sosyal medyada yayılan ancak sonra hesaptan kaldırılan resimlerin, sadece ekrandan kalktığını ve teknik olarak yine o mecrada bir yerde olduğuna dikkati çekiyor.

Bilirkişiler, ayrıca: „Kimi anne babalar, resimlerini örneğin instagram hattında severek yayıyor. Ancak bunu orada yayınlamakla, o fotoğrafın tüm yayın haklarını o kuruluşa devrettiğini ne yazık ki bilmiyor ve daha sonra da bir dizi sorunla karşılaşabiliyor.“ diyor.

İnsan Bilimleri Uzmanı Prof. Dr. Sarah Schoppe-Sullivan da bu alanda ilginç bir noktaya, yani anneler arasında yapılan bir araştırmaya dikkati çekiyor. Alman uzman: „Anneler çok ilginçtir, kendilerinin ne kadar iyi bir anne olduğunu ispat etmek için, kendilerinden çok çocuklarından bol bol resim paylaşıyor. Böyleci sosyal medya üzerinden toplumda özel ve özgün konum kazanmayı, ne kadar iyi bir anne olduğunu kanıtlamayı deniyor.“ diyor.

MAHKEMELER ÖNÜNDEKİ DOSYALAR

Bu arada, çocuk resimlerinin sosyal medyada artan oranda yer almasının ardından yaşanan üzücü olaylar, Avrupa ülkelerinde mahkemeleri sıkça meşgul etmeye başladı ve sonuçlanmış dosya sayısı da yıldan yıla artıyor.

Örneğin Fransa’da bir çocuk kendi rızası olmaksızın fotoğrafını sosyal medyada paylaşan anne babası hakkında 45 bin Euro’ya kadar para cezası öngören bir dava açmasıyla gündeme geldi.

Bu gerçekler ışığında, „Çocuk sizin olabilir, ama onun da bir insan olarak, kişilik hakkı olduğunu unutmamalıyız. Yıllar sonra onu üzebilecek, toplumda güç durumda bırakabilecek görüntü paylaşımları konusunda bugünden duyarlı olmalıyız.““ diyoruz.

(Mehmet Canbolat Yazdı)
Toplum Gazetesi/ALMANYA (Haber: 17 Ocak 2018)

HABERLER