ÇİN'DE MÜEBBETE MAHKUM UYGUR AYDINI İLHAM TOHTİ'YE İNSAN HAKLARI ÖDÜLÜ


ÇİN'DE TUTUKLU UYGUR KÖKENLİ BİLİM ADAMI İLHAM TOHTİ'YE, İSVİÇRE'DEN İNSAN HAKLARI ONURU...


Çin Halk Cumhuriyeti'nde, Doğu Türkistanlı Uygur Türkleri'nin haklarının öncü savunucularından, olan ve bu hak arayışından ötürü yaklaşık 1 yıldır cezaevinde tutulan İlham Tohti'ye İsviçre'den İnsan Hakları Ödülü verilecek.


İsviçre'de her sene Martin Ernals Ödülü olarak bilinen ve farklı ülkelerde insan hakları konusunda özverili çalışan kişi veya gruplara verilen bu ödül, İlham Tohti'ye gıyabında takdim edilecek.


Kimi çevrelerce "Çin Halk Cumhuriyeti'nin Nelson Mandelası" olarak tanımlanan İlham Tohti, kendi geldiği köken olan Uygur Türkleri'nin haklarını son yıllarda sık sık savunmaya başlamıştı. Tohti, "Biz bağımsızlık değil, sadece Çin yasalarında var olan ancak kullanmamıza imkan tanımayan haklarımızın verilmesini istiyoruz" söylemiyle, gündeme oturmuş ve yargılandıktan sonra, müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.


Bu ödül, Almanya'da yaşayan Uygur Türkleri arasında da memnuniyetle karşılandı ve insan hakları mücadelesinin artık Avrupa gündemine etkin biçimde taşınmasının zamanının geldiği dillendirildi.


Merkezi Münih'te olan Uygur Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği de, geçtiğimiz aylarda İlham tohti'nin durumuna dikkati çekmek ve kamuoyu yaratmak için, farklı bilgilendirme etkinlikleri gerçekleştirmişti.


Toplum Gazetesi/ALMANYA: (Haber: 12 Ekim 2016)

HABERLER