CESUR YÜREK TUĞÇE İÇİN ALMANYA'DA VAKIF GİRİŞİMİ

 

Almanya'nın Offenbach şehrinde geçen yılın Kasım ayında, medeni cesaretinin bedelini hayatıyla ödeyen 23 yaşındaki üniversite öğrencisiTuğçe Albayrak için kurulan Dayanışma Derneği, vakıf kurma yönünde kolları sıvadı.  

Kelsterbach'ta yapılan ve ağırlıklı televizyon haberlerinden oluşmuş ve genç kızı anlatan film sunumuyla başlayan tanıtım akşamında, Almanya'dan çok sayıda Türk ve Alman şahsiyet hazır bulunurken, Rafet El Roman da mini bir konser verdi.

 

Şebnem Schaefer'in sunumlarını üstlendiği vakfın tanıtım galasında, derneğin başkanı Avukat Macit Karaahmetoğlu ile, Tuğçe'nin ağabeyi Doğuş Albayrak, projeye öncülük eden isimlerden Gazeteci İsmail Erel, CDU Genel Sekreteri Peter Tauber birer konuşma yaptı. Tuğçe'nin ağabeyi Doğuş Albayrak, galaya katılan herkese teşekkür etti ve kardeşinin yokluğunu içinde hissettiğini söyledi.

 

Albayrak, "Tuğçe kardeşim, örnek davranışından ötürü unutulacak bir insan değil" dedi. Doğuş Albayrak, kardeşinin öğretmenlik eğitim aldığı Giessen Üniversitesi Rektörü'ne de, okul bahçesine dikilen bir anıttan ötürü teşekkür etti ve: "Bu anıt ile Tuğçe'nin medeni cesareti yıllar boyu, üniversiteye gelen öğrencilere hatırlatılmış olacak" diye konuştu. Avukat Macit Karaahmetoğlu ise: "Tuğçe, ölümünden önce, organ bağışçısıydı. Şimdi O, kurtardığı canlar ile yine aramızda yaşıyor" dedi.

 

CDU Genel Sekreteri Tauber, konuşmasında, Albayrak ailesinin Almanya'ya uyum sağlamış ve üretken bir aile olduğuna vurgu yaptı. İsmail Erel: "Bir insanın arkadaşı için yardım amaçlı devreye girmesi doğaldır. Bu süreçte birçok insan birbirine yardım etti. Tuğçe'nin yaptığı davranış ise çok asildi. Çünkü arkadaşına değil, insan olduğu için iki yabancıya yardım etti." görüşünü dile getirdi. Konsolos Özkan Durmaz ise, Tuğçe'nin aydınlattığı yolda cesaret meşalesini daha ileriye taşımalıyız. Eminim ki, Tuğçe de bunu isterdi." dedi.

 

Konuşmalarda Tuğçe'nin iki mağdur kız çocuğuna yönelik tacizi engellemek için medeni cesaretini sergilediğini ancak saldırganın ağır serseri yumruğu yüzünden yaşamını yitirdiğine de işaret edildi. Toplumda "Cesur Yürek" olarak tanımlanan Tuğçe'nin Almanya'da, medeni cesaret simgesi olarak tarihe geçtiğine vurgu yapıldı. Galada, Türkiye ve Almanya'daki profesyonel liglerde top koşturan bazı futbolcuların imzalı formaları açık artırma suretiyle, satıldı ve gerek bu satıştan gerek geceden elde edilen yaklaşık 20 bin Euro gelir, eğitim hizmetlerinde kullanılmak üzere, vakıf girişimine bağışlandı.

 

Sosyal amaçlı akşamda, Türk Milli Takımı'nın formasını satın alan Türk işadamı Necdet Bayram, "Vakıf kurmak hayır işidir." diyerek girişime 2 bin Euro bağışlaması takdirle alkışlandı.

 

Gecenin ilerleyen saatlerinde, 28 Kasım'ın Tuğçe'nin doğum günü olduğu hatırlatılınca, salonda derin bir hüzün hakim oldu. (Haber: Murat ŞAŞMAZ - Toplum)

HABERLER