BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ALMANYA'NIN DARMSTADT KENTİYLE SÜREN 46 YILLIK KARD

Almanya ile Türkiye arasında siyasi anlamda geçen yıl başlayan gerginlik, son aylarda sürekli yeni bir boyut kazanırken, Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 46 yıldır Darmstadt kenti ile sürdürdüğü Kardeş Şehir Projesi'ni askıya alan kararı, bu ilişkilere ağır darbe oldu.

MHP'li bazı üyelerin meclise verdiği öneri, AKP MHP, Demokrat Parti ve biri hariç tüm CHP'li meclis üyelerince benimsendi ve Darmstadt kendi ile süregelen yaklaşık yarım asırlık kardeş şehir projesi bir anda donduruldu.

Karar, Darmstadt'ta yerel yönetim ve sivil toplum örgütlerince şaşkınlıkla karşılanırken, bölgede yerleşik Türk kitle örgütleri de "gerilim politikası için yeni bir malzeme üretildi" görüşünü dillendirdi.

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi'nin bu şok kararı, Darmstadt'ın yanısıra, yine Almanya'dan 19 yıldır kardeşlik projesi süregelen Kulmbach kentini de kapsıyor.

Kararda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve hükümet üyelerine yönelik Almanya kanadından gelen eleştiriler gösterildi ve Almanya bir dizi suçlamayla itham edildi.

Toplum Gazetesi/ALMANYA: (Haber: 25 Mart 2017)

HABERLER