...Bu Dünyadan Bir Engin Kösebay Geçti


Mehmet CANBOLAT Yorumluyor:

BU DÜNYADAN BİR ENGİN KÖSEBAY GEÇTİ

Bugün günlerden 3 Ocak 2018.
Havalardan mıdır neden bilmiyorum ama, içimde bir huzursuzluk vardı bugün. Hiçbirşey yapmak istemiyor gibiydim.

"Kötü birşey mi olacak acaba?.." diye yüreğim sordu durdu beynime gün boyu. Kemirdi durdu beni.

Meslekte büyüğüm, ve gazetemizin köşe yazarlarından, duayen gazeteci Kemal Şener, kısa süreliğine gittiği Alanya'dan arıyordu.

"Belki üzüleceksin ama..." dedi ve durdu bir an. 
"Hayırdır Abi, Kötü birşey mi oldu yoksa?"
dedim sesim titreyerek.

Engin Kösebay'ı yitirdik, deyince, "Ne diyorsun abi?" demeye kalmadan, bir zaman tünelinde sürüklendim adeta.

Yıllar öncesine gittim o an. Türkiye'de Cumhuriyet Gazetesi'nin okulunda kazandığım ilk profesyonel gazetecilik deneyimlerim ışığında Almanya'da beni keşfeden, Milliyet Gazetesi'nde birlikte çalışma teklif eden, önemsediğim, saydığım, sevdiğim, patronum, amirim, iş arkadaşım ve daha sonraki yıllarda aile dostum Engin Bey'i düşündüm.

Sanki hiç ölüm haberi duymamış gibi, onun biraz sert yüzünün arkasındaki, hep insani ve gülümseyen ruhunu düşündüm.

Hayatı mücadele ile geçen ve başarıya, sonuç almaya odaklı bir isimdi O. Yaklaşık 9 yıl, kurduğu yayıncılık şirketinde Milliyet Avrupa baskıları kadrosunda Frankfurt eksenli birlikte çalıştık.

O ani bir kararla Türkiye'ye döndü ama, ilişkimiz irtibatımız hep sürdü. 

Hasta olduğunu duymuştum ama, ölümün, O'nu, 3 Ocak 2018 günü bizlerden koparacağını hiç yakıştıramamıştım doğrusu.

O, yer yer sarsılmaz direniş ruhunun yanısıra, çocuk gibi ağlayan bir yüreğe sahip gazeteciydi. İnsandı. Ben onun bu yönünü keşfetmiştim.

Galiba, yollar ayrılsa bile, dostluklar, eğer ki insanlar birbirinde birşeyler keşfetmişse, özgün bir sevgi ve saygı ekseninde sürüp gidiyor.

Ölüm haberi, sosyal medyada anında yayılmış. Hemen Milliyet'e baktım. Haber doğruydu. Kapattım gözlerimi. Ölümün, soğuk yüzünü görür gibi oldum.

Işıklar içinde uyu Engin Bey... Dostluğunu, beni meslekte ağabey olarak kollamanı unutmayacağım.

Bir gün, bir yerlerde görüşürüz, kimbilir...

Hoşçakal... Çocukların geride bıraktığın düzgün bir ismin onuruyla yaşayacak muhakkak.

Sevgili Ece, Sevgili Ayşe, sabır diliyorum sizlere...
Engin Kösebay'ın çocuğu olmak, bir onurdur.

Çünkü bana göre, geride bırakılacak en değerli miras, yaşamda toplanmış onur, ilkeler ve itibardır.

Engin Kösebay, işte bu üç maddenin bileşkesiydi bence.
Ruhu şad olsun...

(Mehmet CANBOLAT Yazdı)
Toplum Gazetesi/ALMANYA (AnıYorum: 4 Ocak 2018)
...
...
Milliyet'in 3 Ocak 2018 tarihli Haberi:

GAZETECİ ENGİN KÖSEBAY VEFAT ETTİ

Yakalandığı hastalık nedeniyle bir süredir tedavi gören gazeteci Engin Kösebay (74) yaşamını yitirdi. Gazeteciliğe Milliyet'te başlayan ve uzun yıllar Milliyet'in Almanya temsilciliğini üstlenen Kösebay, emeklilik döneminde de 'Yaşam Nikotinsiz de Sürer' adlı bir kitaba imza atmıştı.

Milliyet'in yazı işleri ekibine 1967 yılında katılan ve sayfa sekreterliğinden Almanya temsilciliğine kadar çeşitli kademelerde yaklaşık 40 yıl çalışan Engin Kösebay, dün hayatını kaybetti. Yaklaşık 1 yıldır tedavi gören Kösebay'ın ölümü yakınları ve meslektaşlarını hüzne boğdu.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti(TCG) üyesi olan ve Sürekli Basın Kartı taşıyan Kösebay'ın ölüm haberi sonrası TCG de, bir mesaj yayınladı. Mesajda Değerli üyemiz Engin Kösebayı kaybettik. Gazetecilik mesleğine uzun yıllar başarıyla hizmet veren Engin Kösebayı sevgi ve saygıyla anıyoruz. Engin Kösebayın ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz denildi.

CENAZE TÖRENİ CUMA GÜNÜ

Evli ve 2 çocuk sahibi olan Engin Kösebay, emekli olduğu 2006 yılına kadar Milliyet çatısı altında çalışmıştı. Ağabeyi kadın doğum uzmanı Prof. Dr. Derin Kösebay'ı geçen yıl yitiren Kösebay'ın cenaze töreni 5 Ocak 2018 Cuma günü yapılacak. Cenaze, öğle namazının ardından Zincirlikuyu Camisi'nden alınarak Zincirlikuyu mezarlığında toprağa verilecek.

ENGİN KÖSEBAY KİMDİR?

1943 yılında Ankara’da doğdu. Mesleğe 1966 yılında Milliyet Gazetesinde başlayarak Sayfa sekreterliği, Muhabirlik, Frankfurt Büro Temsilciliği, Milliyet Yayınları A.Ş. Genel Müdürlüğü ve Murahhas üyeliği görevlerinde bulundu. 2006 yılında bu kurumdan emekli oldu. 2011 yılında Yaşam Nikotinsiz de Sürer adında bir kitap yayınladı. Sürekli Basın Kartı taşıyordu.

HABERLER