BERLİN ANKARA HATTINDA "SEYAHAT UYARISI" KAVGASI

T.C. Dışişleri Bakanlığı Almanya'ya seyahat etmek isteyen vatandaşlar ile, bu ülkede yaşayan Türk toplumunu toplumsal siyasi katılımlar, ırkçı saldırılar konusunda uyardı.

ALMANYA'DAN YANIT: "HER TÜRK, ÜLKEMİZE HOŞGELİR.
HUKUK DEVLETİYİZ. DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜMÜZ VARDIR"

T.C. Dışişleri Bakanlığı’nın hafta sonunda kendi resmiweb sayfasından yaptığı Almanya Federal Cumhuriyeti'ne İlişkin Seyahat Uyarısı, Berlin’de şaşkınlıkla karşılandı ve "komik" şeklinde yorumlandı.

Federal Hükümette Başbakanlık Birimi’nden sorumlu Devlet Bakanı Peter Altmeier, bu açıklamayı „çök kötü bir mizah“ şeklinde değerlendirdi ve bu garip açıklama konusunda daha fazla birşey söylemeye hiç gerek görmediğini ifade etti.

Federal Başbakan Angela Merkel, aynı konuda „Çok açıkça söylüyorum. Her Türk vatandaşı ülkemize gelebilir. Bizim ülkemizde gazeteciler tutuklanmıyor, gözaltına alınmıyor. Bizim ülkemizde düşünce özgürlüğü v vardır ve hukuk devleti kuralları geçerlidir. Bundan da biz ogurur duyuyoruz.“ görüşünü savundu.

Türk Dışişleri Bakanlığı’nın bu uyarısına, AB üyesi politikacılyar da sessiz kalmadı. AB Mali İşler Yüksek Komiseri Alman politikacı Gunter Oettinger: „Bu uyarı çok kötü bir kabare parçası“ diye yorumladı ve „Avrupa, her insan için en konuksever bir kıtadır“ görüşünü savundu.

AP Liberal Parti Milletvekili Alexander Graf Lambsdorff Ankara’nın bu çıkışını „masal“ olarak tanımladı ve Türkiye AB müzakerelerinin kesilmesini talep etti.

Anımsanacağı gibi, T.C. Dışişleri Bakanlığı, 9 Eylül tarihli bir açıklamasında, Almanya’da son yıllarda yaşanan iç gelişmelerin yanısıra, Türkiye eksenli yaşanan bazı adımları konu edinmişti. Bakanlık bu açıklamada: „Almanya'da yaşayan ve bu ülkeye seyahat etmeyi planlayan vatandaşlarımızın tedbirli olmalarında, faaliyetlerinde bu genel tabloyu gözönünde bulundurmalarında, olabilecek yabancı düşmanı ve ırkçı muamele, davranış ve sözlü saldırılar karşısında itidalli hareket etmelerinde, siyasi içerikli tartışmalara girmemelerinde, seçim öncesi siyasi parti toplantılarından, terörist örgütlerce düzenlenen ya da desteklenen Alman makamlarınca göz yumulan gösteri, yürüyüş gibi faaliyet alanlarından uzak durmalarında fayda görülmektedir. „ ifadesini kullanmıştı.

TÜRKİYE'NİN ALMANYA UYARILARI

Dışişleri Bakanlığı'nın açıklaması, resmi web sayfasında yer aldığı şekliyle aynen şöyle:

„Almanya'da siyasi liderler seçim kampanyalarını Türkiye karşıtlığı ve ülkemizin AB üyeliğini engelleme temelleri üzerine kurmaktadırlar. Sözkonusu ülkelerdeki siyasi atmosfer esasen bir süredir giderek artan şekilde aşırı sağ ve hatta ırkçı söylemin etkisi altındadır. Son olarak Almanya'da Şansölye adayı bir parti liderinin açıkça ırkçı unsurlar içeren beyanları karşısında Alman makamlarınca herhangi bir tedbir alınmaması endişe ve ibret vericidir. Almanya'da Türk vatandaşları arasında siyasi görüşleri temelinde de ayrım yapılmaktadır. Bir kısım vatandaşımıza sırf bu nedenle sözlü saldırılar yöneltilmektedir.

Almanya'da öteden beri diğer yabancılarla birlikte vatandaşlarımızın yoğun olarak yaşadıkları mahalle ve binalarda "sebebi açıklanamayan" yangınlar çıkmakta ve ölümle sonuçlanan olaylar yaşanmaktadır. Bu olayların en azından bir kısmının ırkçılar tarafından gerçekleştirilen kundaklama olayları olabileceği yönünde sadece ülkemiz değil Alman kamuoyunda da paylaşılan makul şüphe bulunmasına karşın Alman makamları bu olayların üzerine kararlılıkla gitmemiştir.

Yabancı düşmanlığı ve ırkçılık konusunda Almanya'da yargı sürecinden de sonuç alınamamaktadır. Bu ülkede 2000-2007 yılları arasında sekizi Türk, on kişinin öldürülmesinin faili “Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU)” isimli Neo-Nazi terör örgütü mensuplarına ilişkin NSU davası Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde 2013 yılında başlamıştır. Ancak 380 duruşma yapılmış olmasına rağmen adalet halen tecelli etmemiştir.

Başta havalimanlarında olmak üzere Almanya'ya vatandaşlarımızın varışlarında Alman emniyet ve gümrük makamlarınca keyfi olarak bekletme, sorguya çekme, saygısız davranma gibi kötü muamelelere maruz bırakılmaları sıklıkla yaşanılan uygulamalardır.

Almanya aynı zamanda terör örgütlerine de kucak açmaktadır. PKK ve FETÖ mensubu olduğu bilinen çok sayıda terörist Almanya'da barınmakta ve bu ülkenin sokaklarında serbestçe gezen teröristlerin yaptığı faaliyetlere göz yumulmaktadır. FETÖ konusunda çeşitli bahaneler uyduran bu ülke makamları bizzat terörist olarak tanıdıkları, AB tarafından da tescilli PKK konusunda da gerekli kararlı adımları atmaktan imtina edegelmiştir.

Tüm bu yukarıdaki hususlar dikkate alınarak Almanya'da yaşayan ve bu ülkeye seyahat etmeyi planlayan vatandaşlarımızın tedbirli olmalarında, faaliyetlerinde bu genel tabloyu gözönünde bulundurmalarında, olabilecek yabancı düşmanı ve ırkçı muamele, davranış ve sözlü saldırılar karşısında itidalli hareket etmelerinde, siyasi içerikli tartışmalara girmemelerinde, seçim öncesi siyasi parti toplantılarından, terörist örgütlerce düzenlenen ya da desteklenen Alman makamlarınca göz yumulan gösteri, yürüyüş gibi faaliyet alanlarından uzak durmalarında fayda görülmektedir.

Vatandaşlarımızın ayrıca Bakanlığımız, Berlin Büyükelçiliğimiz ile Almanya'daki Başkonsolosluklarımızın yapabilecekleri ilave uyarı ve duyuruları takip etmeleri yararlı olacaktır.
Almanya’daki temsilciliklerimizin temas bilgilerine http://berlin.be.mfa.gov.tr/ContactInfo.aspx adresinden ulaşılması mümkündür.

Konsolosluk Çağrı Merkezi numarası:
(Almanya’dan) +49 30 30 807090,
(Türkiye’den) +90 312 292 29 29

Toplum Gazetesi/ALMANYA (Haber: 11 Eylül 2017)

HABERLER